Ekonomi

Rropën shqiptarët, Banka e Shqipërisë i vë kufi çmendurisë së kioskave...

Bankave dhe institucioneve finaciare jobanka iu është dërguar këtë javë për konsultim projektrregullorja e ndryshuar “Për kredinë konsumatore dhe kredinë hipotekare”. Rregullorja e ndryshuar përcakton...

Masat kufizuese orientuan pasagjerët drejt transportit ajror, rritet volumi i mallrave...

Masat kufizuese të vendosura nga shtete të ndryshme për shkak të pandemisë së COVID-19 kanë ndryshuar tendencat e udhëtimit të pasagjerëve në llojin e...

Popullsia në pikiatë në 8 qarqe të vendit, kishin shtesë natyrore...

Zhvillimet demografike në vend janë përkeqësuar më tej gjatë vitit 2020, duke lajmëruar një përkeqësim të numrit të popullsisë në shumicën e qarqeve të...

Naftë pa taksa, Ministria e Bujqësisë shtyn afatin deri në fund...

Ministria e Bujqësisë ka shtyrë afaktin e aplikimit për naftë pa taksa deri në fund të marsit për shkak të fluksit të lartë të...

Bie numri i hyrjes së shtetasve të huaj në janar, turizmin...

Janari ka nisur me më pak lëvizje për shkak të situatës së krijuar nga pandemia e Covid-19, por gjithsesi ritmet e rënies së hyrjeve...

Kryeministri Rama nxjerr foton dhe paralajmëron ndryshimin e madh: S’do ketë...

Kryeministri Edi Rama, ka postuar në rrjete sociale një foto nga Thumana, ku shihet se zona po merr “jetë”. Kryeministri shprehet ndër të tjera se...

Shqipëria ndër vendet me moshën mesatare më të re të grave...

Rritja e jetëgjatësisë kudo në Europë i ka bërë më të vona martesat si për femrat dhe për meshkujt dhe për rrjedhojë edhe lindja...

Dëmtimi i kabullit, OSHEE njofton: Këto janë zonat e Tiranës që...

Disa zona të Tiranës kanë mbetur pa energji elektrike mbrëmjen e sotme për shkak të dëmtimit të kabullit të tensionit të mesëm nga një...

Përfundon ndërtimi u Urës së Vashës në Rrugën e Arbrit, Rama...

Kryeministri Edi Rama publikon në rrjetet sociale pamjet e Urës së Përfunduar të Vashës, në Rrugën e Arbrit, një nga urat më të mëdha...

Nis puna për ndërtimin e mbikalimit te Teg-u dhe rrugët lidhëse...

Është vënë në zbatim Plani i Menaxhimit të Trafikut për Projektin “Ndërtim Rruga mbikalimi Teg dhe rrugët lidhëse të tij”, është bërë vendosja e...

Shpenzime e kurimit për COVID-19 po sakatojnë mirëqenien e familjeve shqiptare

Dëshmitë e pacientëve dhe të familjarëve të tyre të mbledhura nga shoqata “Together for Live” tregojnë se me mijëra familje po humbasin kursimet apo...

Rama: 150 Start Up-e janë ndihmuar drejtpërdrejt, drejt çeljes së një...

Gjatë një bashkëbisedimi online me biznese Start Up dhe sipërmarrje të reja kryeministri Edi Rama tha se 150 Start Up-e janë ndihmuar drejtpërdrejt, ndërsa...

Denaj në Kuvend: KFW jep 80 milion euro për ujësjellës kanalizime

Sektori i ujësjellës kanalizimeve është mbështetur gjatë viteve të fundit me investime të shumta  si nga buxheti i shtetit ashtu edhe nga donatorët. Ministria e...

Pandemia la shqiptarët pa martuar, ja sa ra numri i celebrimeve

Pandemia, që ra papritur në gjithë botën e Shqipëri ka ndryshuar shumë plane, po ashtu dhe shumë tregues demografikë në vend. Karantina që zgjati nga...

Bizneset e vogla të dorëzojnë faturat, Tatimet: “Kompanitë e përjashtuara nga...

Të gjithë subjektet që janë përjashtuar verën e shkuar nga TVSH, duhet të dorëzojnë pranë administratës tatimore faturat e papërdorura. Përmes një njoftimi zyrtar,...

Nesër në disa zona të Tiranës do ndërpritet energjia për disa...

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike njofton se ditën e nesërme disa zona në Tiranë nuk do kenë energji elektrike nga ora 10:00-13:00. Për shkak...

Balluku në Kombinat: Mbështetje për sipërmarrjet që nxisin punësim

Drejtuesja politike e Partisë Socialiste për njësinë nr.6, Belinda Balluku vizitoi një prej fasonerive në zonën e Kombinatit, ku janë të punësuar 60 punonjëse...

Avaria në transformator, disa zona në Tiranë pa energji për disa...

OSHEE njoftoi se për shkak të një avarie në transformatorin e NST Rajonal kanë mbetur pa energji disa fidera që furnizojnë me energji disa...

Civici: Ekonomia po mësohet me Covid-19. Bizneset po përshtaten

Eksperti i ekonomisë Adrian Civici ka komentuar situatën ekonomike në vend teksa pandemia e Covid-19 nuk ka ndërmend të ndalet. Sipas profesorit, pandemia vijon të...

Ndryshim në listën e tarifave të Kadastrës – Mundësohet marrja e...

Në listën e shërbimeve me pagesë që ofrojnë zyrat e kadastrës në gjithë vendin janë shtuar edhe dy zëra të rinj. Tashmë kushdo mund...