Ndiheni të lodhur, bëni këtë supë për të forcuar imunitetin

Supa me hudhra dhe qepë është një recetë perfektë për të rritur mbrojtjen e trupit. Në fakt të dy përbërësit janë të pasur me vitamina, minerale dhe antioksidantë. Përveçse të mirave si perimet e tjera, qepa dhe hudhra ndihmojnë në parandalimin e infeksioneve të ndryshme. Një ushqim i mirë është thelbësor për të rritur sistemin mbrojtës të trupit dhe kjo...

Mentja, erëza që kuron këto sëmundje

Kjo bimë ka aktivitet diuretik dhe përshpejton metabolizmin, i cili në fund të fundit ndihmon në procesin e humbjes së peshës. Mentja është një bimë medicinale që lufton infeksionet, forcon imunitetin, ndihmon kundër astmës, alergjive dhe problemeve me tretjen, si dhe lehtëson stresin . Është e pasur me flavonoide dhe hekur, dhe aftësitë e saja vijnë si rezultat i mentolit që freskon dhe...

Supë me thjerrëza, me karota, portokall e xhinxher dhe krem me mollë

Receta e parë supë me thjerrëza Përbërësit: 1 kokërr qepë 2 karota mesatare 2 thelpinj hudhër 1  gjethe dafine Rigon, borzilok 1 kuti domate 1 gotë thjerrëza 1,5 l ujë 350 gr spinaq 2-3 lugë gjelle uthull Vaj ulliri Kripë dhe piper i zi Përgatitja: Shpëlajmë thjerrëzat dhe i japim një valë për 10 minuta në temperaturë të ulët. Shtojmë në tenxhere 4 lugë gjelle vaj ulliri, qepë të grirë hollë, karota gjysmë rrethore,...

Rituale të çuditshme të Vitit të Ri në vende të ndryshme të botës

 Priteni vitin e ri 2019 me një traditë të re! Provoni diçka që nuk e keni bërë më parë, ndërsa frymëzoheni nga festimet origjinale në të gjithë botën. Vende të ndryshme të botës kanë rituale unike për të pasur më shumë fat në vitin që vjen. Greqi: Ëmbëlsira me monedhë Në Greqi Viti i Ri festohet duke pjekur një ëmbëlsirë të...

Doni të jetoni 100 vjet? Konsumoni këto ushqime!

Nëse doni të keni një jetë të shëndetshme dhe të jetoni sa më gjatë madje edhe deri në 100 vjet, atëherë konsumoni ushqime të shëndetshme dhe te pasura me vlera ushqimore. Tirananews sjell për ju disa nga ushqimet, të cilat nuk duhet të mungojnë në tryezën tuaj. Vaji i ullirit Ndër të gjitha llojet e ndryshme të vajit, vaji i ullirit është...