Dy keqpkuptime popullore rreth udhëheqësve dhe elitave

Nga Goerge Pagoulatos Dy keqkuptime popullore, po lulëzojnë sot në një Evropë të populizmit dhe pritshmërive të zvogëluara. Shumë njërëz, argumentojnë se problemi i Evropës është një problem...

Indeksi i korrupsionit, Ballkani në fund të Europës

Nga Pietro Aleotti Ditët e fundit Transparency International, një organizatë që ka në fokusin e vet themelor luftën kundër korrupsionit në sektorin publik, ka publikuar rezultatet lidhur me...

Pse po përplaset Franca me Italinë

Nga Bernd Riegert Presidenti francez, Emmanuel Macron thotë se i vjen keq për provokimet e vazhdueshme të populistëve në Itali. Ai ka heshtur shumë kohë,...

“Kur Kiço Blushi me Nikollë Lesin bënë lëmsh një Shqipëri të tërë tek sajonin...

Njoha fillimisht ata të dy, Alfons Gurashin dhe Agron Çobanin. Më pas Kiço Blushin. Ata ishin tre… dhe e kishin për zemër të gjerbnin...

Përse vajzat mundin djemtë në shkollë dhe munden nga ata në zyrë

Mundi i madh dhe disiplina i ndihmojë vajzat të performojnë më mirë së djemtë në klasë, por ky avantazh zhduket në punë. A është...

Lamtumirë babai i ‘Beni ecën vetë’!

Nga Arben Rrozhani Sot u shua edhe një figurë e rëndësishme e Shqipërisë se djeshme dhe të sotme. Kiço Blushi, shkrimtar, skenarist, figurë publike,...

Një shkollë për (pu)shtetarë

Nga Ndue Dedaj Mos prit të kesh shtetarë të lartë të sojit, aty ku Kryeministri kërkon të komandojë çdo qelizë të jetës së vendit, siç thuhej...

ANALIZA/ Lufta Franca- Gjermania për gazin rus në Europë

KEITH JOHNSON Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë kaluar vite duke u përpjekur të shmangin një tubacion të diskutueshëm rus të gazit në Evropë....

Shqiptari i Kosovës, shqiptari i Shqipërisë dhe serbi!

Nga Veton Surroi 1. Çdo javë prodhon së paku tri lajme, që bën që në Gjermani numri i mjekëve, axhustatorëve dhe ndërtimtarëve të rritet. Dhe asnjëri...

(Pa)krime seksuale nga të mitur. A mund të përdorë gjykata nenin e pedofilisë?

Nga Aranita Brahaj Para disa vitesh një ngjarje e rëndë në Berat (zona rurale) tronditi mbarë opinionin publik. Një i mitur nën strehë me...