Mero Baze/ Rrugët pa krye, me Berishën në krye

Të gjithë kritikët e ashpër të Partisë Demokratike në vite, përfshi dhe mua, kanë pasur vetëm një problem me lidershipin e Lulzim Bashës pas...

Alfred Peza/ “Peshku i Madh” Adriatik Llalla, si karrem për “peshkaqenët”!

Kapja e një “Peshku të Madh” me anë të rrjetës së institucioneve të reja të drejtësisë, dukej e largët dhe e pamundur deri dje,...

Alfred Peza/ Berishizmi, si pasues i zogizmit dhe enverizmit!

Mitizimi i liderit të pazëvendësueshëm dominon mbi kulturën e shtetformimit modern ndër shqiptarët, ndaj i adhurojnë ata gjithmonë po njësoj pa kushte, pavarësisht regjimeve...

Mero Baze/ Makthi i Berishës nga një ndëshkim i ri amerikan

Sali Berisha po përpiqet t’i dalë përpara një ndëshkim të ri të mundshëm nga presidenti i SHBA, Joe Biden, i cili ka zgjeruar kompetencat...

Mero Baze/ Këmbëngulja për të “votëbesuar” vendimin amerikan, është arsyeja përse i duhet PD-ja...

Debati që po nxit Sali Berisha në Partinë Demokratike, nuk ka të bëj me të ardhmen e tij politike pasi ajo ka përfunduar. Kanë...

Alfred Peza/ Për qetësinë aktuale pa dashuri, të Ilir Metës!

Ndryshe nga sa ëndërronin konspiracionistët gjatë pushimeve verore, Ilir Meta e ka bërë si rrallëherë nga 1 shtatori e deri më sot, detyrën e...

Ish-deputeti Hoxha: Berisha njollë korrupsioni për PD. A fitohen zgjedhjet me Amerikën kundër?

Nga Fatos Hoxha “A fitohen zgjedhjet me Amerikën kundër? “. Për mua kjo mbetet pyetja e gabuar. Amerika nuk është kundër PD, nuk ka qenë kurrë. Amerika...

Alfred Peza/ Pse do dështojë “foltorja” e Sali Berishës!

Ata që presin të ndodhë një revolucion i ri, si ai i 1991 kundër Ramiz Alisë edhe tani brenda PD për rrëzimin e Lulzim...

Mero Baze/ I vetmi shans i Berishës është të jetë i paqartë!

Ka shumë pikëpyetje brenda grupit të vogël  që i është bashkangjitur Berishës por edhe atyre që e vështrojnë nga jashtë se çfarë plani ka...

Alfred Peza/ Lulzim Basha dhe pasoja fatale e “atvrasjes” me 8 vite vonesë!

Megjithëse ia shprehu babait të tij politik, dashurinë e përjetëshme edhe me shkrim në librin “Misioni im”, Lulzim Basha u detyrua pas 25 prillit...