Mero Baze / Tallja dhe dëshpërimi i Ilir Metës, me PD dhe negociatat

Nga Mero Baze Ilir Meta duket që është i dëshpëruar nga Partia Demokratike. Edhe pse ai e di fare...

Veton Surroi / Partitë që fshihen pas lojës me Serbinë

Nga Veton SurroiÇdoherë që përmendet Serbia si pengesë për veprimet e pushtetit duhet përmendur testin PISA: ku qe ndërhyrja malinje e saj?

Lorenc Vangjeli / Opozita, #MeToo me çdo kusht në institucione

Nga Lorenc Vangjeli Ishte slogan jashtëzakonisht i gjetur. I thjeshtë. I kuptueshëm. I drejtpërdrejtë. Si i tillë, ai kishte...

Ben Andoni / Pse i tremb Lufta Antifashiste disa nga shqiptarët e sotëm?!

Nga Ben Andoni Lufta Antifashiste është e vetmja luftë që shqiptarët kanë marrë pjesë të organizuar dhe e kanë...

Mero Baze / Kostot e papërballueshme që ua kanë dorëzuar zgjedhjet banditëve të mëdhenj

Nga Mero Baze Një nga ankesat mbarëpopullore që kanë shqiptarët tashmë kur shikojnë zgjedhje në vendet fqinje, apo kudo...

DW / Brexit ose t’i biesh murit me kokë

Nga DW Kryeministri britanik, Boris Johnson kërkon që britanikët të dalin me çdo kusht nga BE, le të kushtojë...

Enver Robelli / Sikur Kafka të ishte në Prishtinë: Një popull i mbyllur në...

Kosova i ka plotësuar të gjitha kushtet për liberalizimin e vizave. Këtë nuk e thonë politikanët e Prishtinës, e thotë Bashkimi Europian. Dhe prapë...

Kreshnik Spahiu / Pse Turqia dhe jo Amerika i bashkoi dje Bashën dhe Ramën?

Nga Kreshnik Spahiu Dje në Tiranë në ceremoninë e memorialit të grushtit të shtetit kundër Erdogan u...

Mero Baze/ Vera e vitit 1996 dhe vera e vitit 2019!

Vera e vitit 1996, ka qenë një verë e nxehtë për socialistët shqiptarë. Më 26...

Denis Dyrnjaja/ Memoriali i ushtarëve turq, shenjë e një populli servil dhe pa karakter

Nga Denis Dyrnjaja Memoriali i ushtarëve turq duhet parë si shenjë realiteti të thelbit tonë si një popull servil...