26 të vdekur dhe 12 të plagosur nga sulmi taleban në...

Tjetër krim makabër në Afganistan. Janë të paktën 27 ushtarë të mbetur të vrarë gjatë një sulmi taleban kundër një baze ushtarake në provincën afgane të...

Rekordi/ Në Kuvajt, çifti u nda pas vetëm 3 minutash

Martesa më e shkurtër e vitit 2019 u regjistrua në Kuvajt. Çifti protagonist i incidentit, i cili shënon një rekord të ri në historinë e martesave...

Rusia planifikon sisteme të reja raketore pas tërheqjes së SHBA nga...

Moska thotë se po planifikon të zhvillojë sisteme të reja raketore pasi Rusia dhe SHBA pezulluan përfshirjen e tyre në një pakt të kontrollit të armëve....

Doni të jetoni në Kanada? – Do të mirëpresë 1 mln...

E ndërsa kishte njoftuar edhe më herët, Kanadaja me sa duket vijon t’i qëndrojë besnike planit historik për të mirëpritur 1 milionë emigrantë të...

Haradinaj nuk lëkundet: Taksa ndaj Serbisë nuk hiqet

Qeveria e Kosovës është e vendosur për të mbajtur taksën 100% për mallrat e Serbisë. Pas mbledhjes së qeverisë, kryeministri Ramush Haradinaj tha se kjo taksë...

Ndryshimi i territorit. Sanxhaku në Serbinë e Jugut kërkon bashkimin me...

Situata në Ballkan vijon të jetë delikate edhe pas përfundimit të shekujve me luftra të përgjakshme, kjo dëshmohet nga fakti se kufijtë e disa shteteve mbeten...

Video bën xhiron e botës: Qentë e rrugës shqyejnë për vdekje...

Këto pamje tregojnë momentet kur një një tufe prej 11 qensh rruge ndjek nga pas një grua. Pasi ajo shembet përtokë, qentë i shqyejnë skalpin...

Rekord “Guinness” në Kosovë, ka vetëm një deputet, por zotëron katër...

Rasti i Behgjet Pacollit në Qeverinë e Kosovës mund të regjistrohet lirisht në Librin e Rekordeve ‘Guinness’. Biznesmenit të shndërruar në politikan sot i ka ikur...

Thaçi zbulon të vërtetën e hidhur: Një pjesë territori do i...

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, e ka pranuar edhe hapur se Kosova duhet të japë një copë territori si çmim për marrëveshjen finale ndërmjet...

Historike/ Mesha në Emirate, Papa bashkon myslimanët dhe katolikët

Mesha e mbajtur nga Papa Françesku në Emiratet e Bashkuara Arabe, bëri bashkë katolikë dhe myslimanë. Rreth 135 mijë persona u mblodhën për të dëgjuar fjalën...

Vdes në mënyrë misteriozë gruaja që denoncoi “Gjonin e Perëndisë”

Një aktiviste investigative që ndihmoi në arrestimin dhe daljen para gjykatës të një shëruesi të famshëm brazilian, ka vrarë veten në rrethana të mistershme. 38-vjeçarja Sabrina...

Edita Tahiri akuzon ashpër Mogherinin për dialogun: Ajo i shërben Serbisë

Ish-kryenegociatorja në bisedimet me Serbinë, Edita Tahiri e ka kundërshtuar fuqishëm deklaratën e zëdhënëses së BE-së, Maja Kocijançiç që në dialogun final mes Kosovës dhe Serbisë...

E çutshme, por e vërtetë, djali hedh në gjyq prindërit: Pse...

I riu ng India, Raphael Samuel është i bindur se fëmijët nuk duhet të lindin për të vuajtur. Prandaj edhe i ka hedhur në gjyq.  Ai...

Bregu takohet në Beograd me Daçiç dhe kryeministren serbe

Në ditën e dytë të vizitës në Beograd, Sekretarja e Përgjithshme e Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal, Majlinda Bregu ka takuar Kryeministren Ana Brnabic dhe...

Incidenti në OKB, ambasadorja Kadare nuk i jep fjalën konsulles së...

Ka qenë konferenca “Një çështje e njerëzimit: Shpëtimi i Hebrenjve në Shqipëri gjatë holokaustit”, arsyeja e ngritjes së “tensioneve” në Organizatën e Kombeve të...

BE kundër Kosovës: Për Trepçën të ketë marrëveshje në Bruksel

Kuvendi i Kosovës ka votuar Statutin e ri për Trepçën, por zëdhënësja e Komisionit Evropian, Maja Kocijancic, ka thënë se çështja e Trepçës duhet...

I vë flakën pallatit se u zu me fqinjin, gruaja e...

Të paktën 8 persona kanë humbur jetën si pasojë e një zjarri që shpërtheu në një pallat në Paris gjatë natës. Një grua, që...

Papa në gadishullin arab: Konfliktet sollën veç mjerim dhe vdekje

Papa në gadishullin arab: Konfliktet sollën veç mjerim dhe vdekje Konfliktet nuk sollën asgjë të krishterëve dhe muslimanëve, veç mjerimit dhe vdekjes ka thënë Papa...

Sanksione të reja ndaj Venezuelës, por nafta nuk preket

Pas skadimit të ultimatumit të BE-së dhe përgjigjes negative të Maduros për zgjedhje të reja dhe të lira kanë ardhur dhe sanksionet e para....

Hahn: BE ndihmë financiare dhe teknike për të ndëhmuar Shqipërinë për...

Një deputet grek ka pyetur komisionerin e BE për Zgjerim dhe Fqinjësi të Mirë Johannes Hahn në lidhje me përvetësimin nga shtetit shqiptar, të tokave që...