Shëndeti

Publikohet studimi i fundit: Efektiviteti i kësaj vaksine anti-Covid zbehet pas...

Antitrupat e krijuar nga vaksina kineze Sinovac për COVID-19 bien nën nivelin kritik, rreth gjashtë muaj pas dozës së dytë për shumicën e të...

Mbërrijnë mbi 67 mijë doza të vaksinës Pfizer, Rama: Vijojmë çdo...

Kryeministri Edi Rama ka dhënë lajmin se sapo kanë mbërritur në vendin tonë 67,860 doza të vaksinës Pfizer. “67,860 doza të vaksinës Pfizer sapo kanë...

Delta, mjeku Kalo: Vaksinohuni për t’u mbrojtur

Me konfirmimin zyrtar të variantit indian Delta të COVID-19, mjeku Tritan Kalo u kërkon qytetarëve që të jenë shumë të kujdesshëm, të respektojnë masat...

Studimi korean për përzierjen e dozave – Një dozë e Pfizer,...

Një miksim i vaksinimit me dozën e parë të AstraZeneca, ndjekur nga një dozë nxitëse e Pfizer, ka rritur nivelet e antitrupave neutralizues të...

Personat me virusin Delta të vaksinuar, Bino: Asnjë rast nuk ka...

Ekspertja Silva Bino bëren se në botë po rritet numri i të rinjve që kanë nevojë për kujdes spitalor, por që tek ne nuk...

Fico: Kemi shtim të lehtë të rasteve

Drejtoresha e ISHP-së, Albana Fico tha në mbledhjen e Komitetit Teknik të Ekspertëve se mostrat e dërguar në Gjermani që kanë rezultuar me variantin...

Dy mënyrat për të lehtësuar pickimet e mushkonjave për 1 sekondë

Ka 2 mënyra për të qetësuar kruajtjen nga pickimet e mushkonjave në shumë pak kohë. 1-Me një shirit ngjitës pak të lyer me vaj 2-Me pak...

Rikthehet vala e nxehtë afrikane/ Mjekët apel të fortë qytetarëve: Ndiqni...

Vendi do përfshihet sërish nga një valë e nxehtë afrikane, ku temperaturat do rriten me shifra të larta. Përgjatë gjithë kësaj jave pritet që...

Varianti Delta në Shqipëri, Manastirliu: Respektoni masat anti-Covid

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, zbulon numrin e personave të vaksinuar nga koronavirusi deri më tani në vendin tonë. Manastirliu shkruan në “Facebook” se ka...

Receta me banane dhe xhenxhefil, për të hequr gjithë yndyrën e...

Ekspertët e humbjes së peshës po krijojnë mënyra inovative për të humbur peshë pa mbajtur një dietë të rreptë, pasi në shumicën e rasteve...

A duhet t’i konsumojmë çdo ditë vezët?

Vezët bëjnë pjesë në listën e 10 ushqimeve më të rëndësishme për organizmin. Vezët Ofrojnë Proteina Të Plota Një vezë përmban nëntë aminoacidet thelbësore që përbëjnë...

Keni pasur këto simptoma? Mjeku i njohur apel pushuesve: Kujdes, ‘gripi...

Mjeku i njohur Tritan Kalo ka hequr pak vëmendjen nga pandemia e koronavirusit, duke folur për një tjetër virozë që qarkullon dhe që po...

Varianti “Delta” ndër viruset më ngjitëse që njeh shkenca, thonë ekspertët...

Zyrtarët amerikanë të shëndetësisë kanë paralajmëruar se varianti "Delta" i coronavirusit është ndër viruset më ngjitëse që njeh shkenca. Përgjatë një konference virtuale shtypi, drejtoresha...

BE miraton përdorimin e vaksinës Moderna për fëmijët 12-17 vjeç

Agjencia Evropiane e Barnave ka miratuar përdorimin e vaksinës anti-COVID Moderna për fëmijët nga 12 deri në17 vjeç. Kjo është hera e parë që...

Spanja dhe Holanda klasifikohen zona me incidencë të lartë të COVID-19

Spanja dhe Holanda do të klasifikohen si zona me incidencë të lartë të COVID-19 nga qeveria gjermane, duke filluar nga e marta, pas një...