Shëndeti

Nëse ndiheni të lodhur çdo ditë, ju duhet më shumë hekur...

Lodhja është pjesë e pandashme e përditshmërisë sonë, por në disa raste ajo është drobitëse, e vazhdueshme dhe pengon kryerjen e aktiviteteve të ditës. Ekspertët...

Mbaj gjithmonë me vete pak kripë dhe mos e hiq kurrë...

Shumë njerëz mbajnë me vete një biskotë, një karamele apo një pako të vogël sheqeri. I përdorin si mjete emergjente kryesisht kur ndjejnë se kanë...

7 gjëra të thjeshta që mund të bëjmë për ta mbajtur...

Shëndeti mendor është më shumë sesa thjesht mungesa e simptomave. 7 aspekte të cilave duhet t’i kushtojmë vëmendje çdo ditë për t’u kujdesur për...

Mbërrijnë në Rinas 8190 doza të vaksinës Pfizer

Mbërrijnë në Rinas 8190 doza të vaksinës Pfizer. “Edhe 8190 doza të vaksinës Pfizer mbërritën në mbrëmje, duke arritur 703,550 doza vaksinash në vend....

Vuani nga kapsllëku? Shkaktarët nuk janë ato që ju mendonit

Një nga problemet e shumta që vuajnë njerëzit, është kapsllëku. Por cilat janë shkaktarët e këtij problem? Mjekët tregojnë se shkak është konsumimi i...

Pse është më e vështirë të biesh në peshë pas moshës...

Pas të dyzetave, njeriu e ka më të vështirë për të humbur në peshë, pavarësisht përpjekjeve për t’u ushqyer shëndetshëm apo duke kryer aktivitet...

Koronavirusi në Shqipëri, Rakacolli, thirrje për kujdes: Jemi në prag të...

“Shifrat kanë ardhur në rënie, si infektimet e reja, po ashtu edhe shtrimet në spital. Ky është një rezultat i masave të marra, por...

Anestezia/ Njihuni me pajisjen më të përfolur që ju vë menjëherë...

Siç e dimë një pacient i cili do kryejë një operacion apo kirurgji invazive, aplikimi i narkozës ose anestezise gjenerale është e rëndësishme. Anestezia...

Zbuloni efektet e kanellës për shëndetin, ul rrezikun e sëmundjeve të...

Kanella konsiderohej si një erzë luksoze në Evropë gjatë Mesjetës. Arabët e transportuan atë përmes rrugëve të vështira tokësore dhe vetëm njerëzit e pasur...

Kjo është pija që forcon imunitetin dhe e mban organizmin tuaj...

Metabolizmi është një proçes gjatë të cilit ushqimet dhe pijet që konsumojmë kthehen në energji. Metabolizmi i dobët shkakton shumë probleme, ndaj këshillohet konsumi i...

Nëse je shtatzënë, këtë gjë nuk duhet ta lësh kurrë mënjanë!

Nëse je shtatzënë, ka shumë gjëra që mendon për shëndetin e vetes dhe të foshnjës, duke filluar që nga gjumi në orën 22.00 (ndonëse...

Gabimi që po jua shton rrudhat e qafës, telefoni

Përdorimi pa limit i smartfonëve na shoqëron vazhdimisht me një seri disavantazhesh duke nisur që nga papastërtitë, aknet në fytyrë, deri te sëmundjet më...

Vuani nga sëmundjet pulmonare? Përmirësoni funksionin e zemrës dhe mushkërive me...

Sëmundja pulmonare e zemrës, e njohur gjithashtu si cor pulmonale, është zgjerimi dhe dështimi i barkushes së djathtë të zemrës që rezulton nga hipertensioni...

“Frika nga Sars-CoV-2 u fry tepër…”, Alimehmeti: Imuniteti ndaj koronavirusit zgjat...

Mjeku Ilir Alimehmeti ka shpërndarë me ndjekësit e tij një lajm të mirë duke iu referuar revistës prestigjioze “Nature”, ku edhe flitet për imunizimin...

Ushqimet e duhura për jetëgjatësinë, sa dhe si duhet t’i konsumoni

Ekspertët më në zë të ushqyerjes së shëndetshme janë të mendimit se jetëgjatësia nuk varet nga sasia e kalorive, vitaminave apo e proteinave. Ushqyerja e...