Nivel i lartë infektimesh, Komiteti i Ekspertëve: Nuk ndryshojnë masat

Komiteti Teknik i Ekspertëve ka vendosur që të mos ketë ndryshim të masave që ekzistojnë aktualisht. "Situata mbetet relativisht e qëndrueshme për këtë arsye komiteti...

Pandemia/ Situata në Shqipëri, Komiteti bën thirrje për vaksinim

Komiteti Teknik i Eksperteve është mbledhur këtë mesditë lidhur me situatën aktuale në vend përsa i përket pandemisë së COVID-19. Përsa i përket situatës së...

Si ndikon shikimi i tepërt i televizorit tek shëndeti i trurit

Sipas të dhënave sa më shumë televizor të shihni në moshë të mesme, aq më shumë rrezikohet shëndeti i trurit në vitet pasuese. Studimet...

OBSH: Tashmë Delta është varianti dominues në mbarë globin

Varianti delta i koronavirusit ia ka kaluar të gjitha varianteve të tjera të COVID-it, tha të martën Organizata Botërore e Shëndetësisë. “Më pak se 1%...

Sa kilogramë duhet të jetë çanta e shkollës?

Një nga problemet më të zakonshme në jetën e përditshme të nxënësve është pesha e çantës së tyre duke shkuar në shkollë. Sa peshë duhet...

“Së shpejti do të kemi vaksinën tonë”: Presidenti i Turqisë Erdogan...

Presidenti i Turqisë, Recep Tayip Erdogan është shprehur me kritika ndaj fuqive botërore për menaxhimin e situatës së koronavirusit në botë. Nga Asambleja e Përgjithshme...

Pastrimi rrënjësor i organizmit dhe rënia nga pesha

Në keni mësuar shumë prej trendeve ushqimore që ofrojnë rënie nga pesha por edhe plotësim të nevojave të organizmit. Një prej trendeve që po...

Britania shpiku ilaçin kundër Covid, mjeku i njohur shqiptar zbulon rezultatet...

Spitalet në Britaninë e Madhe kanë filluar që para dy ditësh përdorimin e një ilaçi të posaçëm kundër koronavirusit. Autoritetet bëjnë me dije se bëhet...

Sa shqiptarë nuk duan të vaksinohen?

Rreth 26% e banorëve të rritur të Shqipërisë nuk duan të vaksinohen. Ndërkohë, rreth 22% të tjerë, ende nuk kanë bërë ndonjë dozë vaksine,...

Rastet e të infektuarve me Covid-19 në Shqipëri janë ulur, epidemiologu...

Prej katër ditësh në vendin tonë ka një ulje të reduktuar të numrit të infektuarve me Covid-19 në Shqipëri dhe Kosovë. Epidemiologu Dritan Ulqinaku i...

Shenjat që tregojnë se pini më shumë alkool se zakonisht

Pandemia ka ndryshuar marrëdhëniet e njerëzve me alkoolin. Një studim i botuar në JAMA Network Open në 2020 zbuloi se gratë në Amerikë rritën...

Ka një listë të gjatë ushqimesh që sheqerin e kanë të...

Sheqeri jep energji e shumë mund të duan ta konsumojnë, në çdo formë të tijën, por ka disa ushqime që mbase nuk ju shkon...

Më shumë raste por më pak viktima, mjekët: Faktorët që ndikojnë,...

Ndonëse me të njëjta trende në shifrat e infeksioneve ditore, vdekjet sot janë gati katër herë më të ulëta se në kulmin e pandemisë...

Mbërrijnë në Rinas mbi 30 mijë doza vaksine Pfizer

Mbrëmjen e sotme ka ardhur në Shqipëri një tjetër ngarkesë me vaksina kundër COVID-19. Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu në një postim në Facebook...

Pfizer: Vaksina jonë, efektive edhe për fëmijët nga mosha 5 deri...

Pfizer dhe partneri i tyre gjerman BioNTech kanë deklaruar se vaksina e prodhuar prej tyre për të luftuar koronavirusin është e sigurt edhe për...