Antibiotikët po humbin efektin? Shkencëtarët kanë një tjetër mendim

Aftësia e baktereve, viruseve, parazitëve për t’i rezistuar mjekimeve është futur në listën e 10 rreziqeve kryesore të shëndetit publik për 2019 nga OBSH. Por kjo...

Zbulojet sekreti i Aurela Hoxhës për të mbajtur trupin në formë

Aurela Hoxha është një nga vajzat e njohura shqiptare, që kuriozon me pamjen dhe sidomos fizikun e saj. Nga pushimet e fundit të saj në destinacionet...

Çfarë duhet të hani në bazë të formës së trupit

Mollë, dardhë, banane? Cili është biotipi juaj dhe cilat janë parimet kryesore dietike? Zbulojeni në këtë artikull Forma e trupit tonë ka qenë gjithmonë një...

Mjeku: Kujdes, pozicionet e papërshtatshme të trupit gjatë punës mund të...

Nga Manjola Dervishi Hernia diskale është një gjendje patologjike e shtyllës kurrizore ku pjesa e jashtme unazore e diskut ndërvertebror fryhet ose çahet dhe materiali i butë...

Qëndroni larg maceve, mund tu shkaktojnë skizofreni

Një parazit i zakonshëm i përhapur nga macet mund të çojë në skizofreninë, kanë pohuar studiuesit. Toksoplasza gondii e cila mund të përhapet tek njerëzit përmes...

Dalja me miqtë dy herë në javë bën mirë për shëndetin...

Dalja me miqtë të paktën dy herë në javë, është shumë mirë për shëndetin e një gruaje. Konfirmimi vjen nga Robin Dunbar, një psikolog në fushën e...

Elvana po fshin fotot nga Instagrami, çfarë po ndodh? 

Këngëtarja aq e dashur dhe bukuroshe Elvana Gjata, sëfundmi ka fshirë 5 postime në Instagram Kjo ka bërë që fansat të mendojnë nëse Elvana ka ndonje problem...

Ushqimet që rrisin tensionin

 Ushqimet që rrisin tensionin Mishi i kuq Mishi i kuq është i shijshëm por përmban shumë kolesterol dhe dëmton zemrën dhe enët e gjakut.Sipas të dhënave...

Ky frut veror pastron gjakun dhe mëlçinë

Përveç përdorimit në kuzhinë për përgatitjen e ëmbëlsirave të ndryshme, kajsia renditet edhe si një pemë kuruese. Në mjekësinë popullore përdoren frutat e kajsisë,...

Frutin mbretëror, një kokërr kushton 1 milion lekë

Një frut i rrallë që prodhohet një herë në 3 vite, shitet të treg për një milion lekë. Ky frut mbretëror nuk ka ndonjë...

Lajmi i madh/ Kura për kancerin vetëm pak muaj larg gjetjes

Në Izrael janë të sigurtë se kura për të shëruar sëmundjen e kancerit është gjetur. Gjithsesi, kritikët paralajmërojnë se këto gjetje duhet të jenë...

Si të ndihmojmë fëmijët kur u dhemb veshi

Problem i madh në moshën e fëmijërisë krijon bajamja e tretë, e cila për shkak të pozitës së vet specifike në kokë, çon deri...

Kujdes: Kjo lule që mbani në shtëpi është vdekjeprurëse

Lulja AMOENA, sipas shkencëtarëve përbëhet nga një kimikat  i cili është vdekjeprurës. Shtëpiaket e mbajnë në shtëpi këtë lule sepse ajo qëndron jeshile dhe...

Mjeku: Si të kuptoni se dhimbja e kokës ju vjen nga...

Intervistoi Manjola Dervishi Ne jemi mësuar që dhimbjet e kokës t’i trajtojmë thjesht me një aspirinë dhe sapo dhimbja kalon, bie edhe interesimi për...

Sipas mjekësisë tradicionale kineze emocionet dëmtojnë organet

Disa nga lidhjet më të zakonshme mes emocioneve dhe organeve sipas mjekësisë tradicionale kineze janë: Zemërimi: Mëlçia dhe fshikëza e tëmthit. Zemërimi shpreh frustrimin,...