Më shumë raste por më pak viktima, mjekët: Faktorët që ndikojnë,...

Ndonëse me të njëjta trende në shifrat e infeksioneve ditore, vdekjet sot janë gati katër herë më të ulëta se në kulmin e pandemisë...

Mbërrijnë në Rinas mbi 30 mijë doza vaksine Pfizer

Mbrëmjen e sotme ka ardhur në Shqipëri një tjetër ngarkesë me vaksina kundër COVID-19. Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu në një postim në Facebook...

Pfizer: Vaksina jonë, efektive edhe për fëmijët nga mosha 5 deri...

Pfizer dhe partneri i tyre gjerman BioNTech kanë deklaruar se vaksina e prodhuar prej tyre për të luftuar koronavirusin është e sigurt edhe për...

AstraZeneca krijon ilaçin e ri që shëron kancerin e gjirit/ Zvogëlon...

Gjiganti farmaceutik britanik AstraZeneca njoftoi rezultatet “novatore” të një ilaçi të ri për kancerin e gjirit, për të cilin thonë se zvogëlon rrezikun e...

Tre përbërësit më të mirë për një mëngjes plot energji

Hithra është një nga bimët më të pasura me ushqyes në mbarë botën. Kjo bimë është e dobishme për trajtimin e disa sëmundjeve. Studimet kanë...

Masat anti-COVID, Suedia heq Shqipërinë nga lista e “vendeve të sigurta”,...

Suedia ka miratuar ndryshimet e reja të përkohshme për parandalimin e përhapjes së COVID-19. Duke filluar nga data 20 shtator, kur hyjnë në fuqi...

Bilanc tragjik në Maqedoninë e Veriut, 23 të vdekur dhe 365...

Gjatë 24 orëve të fundit në Maqedoninë Veriore janë konfirmuar 23 persona të vdekur si pasojë e sëmundjes infektive koronavirus. Ministria e Shëndetësisë ka bërë...

Ekspertët japin lajmin e mirë: Të sëmurët më kancer në prostatë...

Zakonisht kanceri i prostatës trajtohet me afërsisht 20 doza rrezatimi në muaj por së fundmi studiuesit zbuluan se rrezatimi mund të jepet në mënyrë...

Epidemiologia amerikane jep tre këshilla për shqiptarët si të parandalojnë COVID-in

Epidemiologia amerikane Melissa Perry, që aktualisht ndodhet në Shqipëri, jep tre këshilla për të parandaluar infektimin nga COVID-19. Nëpërmjet një video të shpërndarë nga ambasada...

Një lëkurë e shëndetshme? Duhet të shtoni këtë ushqim në dietën...

Kur bëhet fjalë për ta mbajtur lëkurën të ndritshme dhe rinore, nuk duhet të ndiqni vetëm një rutinë të rregullt pastrimi apo të përdorni...

6 humbje jete nga koronavirusi, mbi 700 numri i rasteve të...

6 persona të tjerë kanë humbur jetën nga Covid-19 në ditën e fundit, ndërkohë që në buletinin e Ministrisë së Shëndetësisë raportohet se nga...

Këto ushqime do t’ju ​​ndihmojnë të hiqni qafe ftohjen e zakonshme

Rënia e lehtë e temperaturave, sjell edhe ftohjet e para. Duke zgjedhur ushqimet e duhura ju lehtë mund të luftoni ftohjen e zakonshme. Por cilat...

Lëngu i fuqishëm për pastrimin e gurëve në veshka dhe tëmth,...

Statistikat botërore thonë se 1 në 10 njerëz në botë vuajnë nga gurët në veshka. Sipas të dhënave shkaktari kryesor i këtij problemi mbetet...

Nis vaksinimi i qytetarëve afganë në Shqipëri

Qeveria shqiptare ka përfshirë në programin e vaksinimit edhe shtetasit afgan strehuar në vendin tonë. Mësohet se paraditen e kësaj të premteje në Shëngjin...

Infeksionet e bajameve, a është zgjidhje heqja e tyre apo një...

Infeksionet e bajameve shoqërohet me vështirësi në gëlltitje, dhimbje, temperaturë dhe ënjtje të gjëndrave limfatike në zonën e qafës. Infeksionet e bajameve janë një ndër...