Ka pak njerëz që i emocionojnë fantazmat po aq sa George Soros. Dhe në ditëlindjen e tij të 90-të, ai është ende personazhi kryesor i teorive të komplotit dhe objektivi i ngrënies së panumërta, ndër të tjera nga Hungaria e tij e lindjes. A ka ndonjë të vërtetë në këtë?

“Ai është një nga drejtuesit e një qeverie të fshehtë botërore”,

“Ai përdor paratë e tij për të paguar një rrjet të madh mbështetësish në të gjithë botën”.

“Ata e paraqesin veten si gazetarë, aktivistë dhe mbrojtës të të drejtave civile, por ata në të vërtetë janë agjentët e tij”.

“Ai manipulon gjithashtu politikanë të rëndësishëm ashtu si dëshiron”.

“Ai tashmë ka plaçkitur miliona njerëz në telashe dhe po planifikon të zëvendësojë popullsinë e Evropës: në vend të vendasve të krishterë, ai dëshiron të vendosë të ardhurit muuslimanë atje.

Ai po denoncohet nga publiku ndërkombëtar si gënjeshtar dhe shpifës…”.

Ndoshta të gjitha këto akuza kundër spekulatorit të aksioneve amerikane, miliarderit dhe filantropit me origjinë hebreo-hungareze e Georg Soros, nuk do t’ia vlenin të përmenden aspak nëse ato përhapen nga nacionalistët anonimë në rrjetet e paqarta sociale. Por të gjitha këto janë citime nga kryeministri i vendi anëtar të Bashkimit Evropian – Viktor Orban.

Dhe ai nuk është aspak i vetmi anëtar i ndonjë qeverie, veçanërisht në lindje të BE-së, nga i cili mund të dëgjohen deklarata të tilla për Soros. Edhe sot kur Soros feston ditëlindjen e tij të 90-të këtë të mërkurë, shkruan Deutsche Welle.

György Schëartz, siç u thirr kur lindi në Budapest, kuptoi që në vitet 1980 se nuk ishte e mjaftueshme për të rrëzuar regjimet komuniste të Lindjes. Eshtë një detyrë edhe më e vështirë për të krijuar një shoqëri civile që do të dijë të vlerësojë dhe transmetojë vlerat e demokracisë – përmes edukimit, angazhimit publik dhe promovimit të vlerave të shoqërisë civile.

Kështu u krijua Fondacioni i tij për Shoqëri të Hapur, në të cilën derdhi miliarda pasuri të tij. Por sigurisht, me një angazhim të tillë, ai fitoi edhe armiq midis atyre që donin të zëvendësonin vetëm simbolet komuniste me ato nacionaliste – dhe të vazhdojnë të ndjekin të njëjtat politika si në kohën e diktaturës.

Në fakt, është absurde që një nga të rinjtë hungarezë të ndihmuar nga Fondacioni Soros ishte pikërisht Viktor Orban. Ndërsa sot, kryeministri hungarez është kundërshtari më i hidhur i miliarderit. Sulmet e Orbanit ndaj Sorosit, s’kanë të ndalur.

Duke qëndruar në Hungari, origjinën e tij, aty ku pra sulmohet më shumë, ndaj Sorosit s’kanë munguar dhe gënjeshtrat e pastra. Vetëm një shembull: dy të tretat e hungarezëve të anketuar menduan se Soros po kandidonte në Hungari si kandidat në zgjedhjet parlamentare të vitit 2018. Në fakt, nuk ndodhi kurrë që Soros t’i avitej Hungarisë, aq më pak për të kandiduar.

Soros si bashkëpunëtor i nazistëve: edhe kjo është një akuzë kundër djalit të prindërve të pasur hebrenj nga Budapesti që dëgjohet edhe nga Orban. Familja e tij i mbijetoi Holokaustit falë dokumenteve të falsifikuara dhe fshehjes nga fashistët. Akuzat e disa mediave hungareze konsistojnë në atë se ai “u pasurua duke bashkëpunuar me nazistët ndërsa ata po vidhnin prona hebraike”.

Para së gjithash, ai ishte 14 vjeç në 1944, dhe kjo e bën akuzën absurde. Vetë Soros ka folur së fundi për ato kohë në një intervistë me CBS TV, ku vetëm kujtoi frikën dhe dëshirën e tij si një djalë që donte të mbijetonte.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here