Alvin Berisha është i lirë. Vogëlushi gjendet në Damask në pritje për të nisur udhëtimin fillimsht drejt Libanit, më pas për në Romë, ku e pret babai dhe dy motrat.

I ati, Afrim Berisha, tregoi për News24 disa detaje nga operacioni i lirimit.I pyetur se kush e ka shpëtuar vogëlushin, ai thotë: “Karabinierët ROS kanë 15 ditë që janë atje duke u marrë me këtë punë. Kanë shkuar dhe autoritetet shqiptare. Janë marrë Kryqi i Kuq ndërkombëtar. Gjysmëhëna siriane, të gjithë. Por më shumë karabinierët ROS të Milanos”.

“Më ka lajmëruar në telefon dhe ministri i Brendshëm i Shqipërisë. Më ka telefonuar dhe Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta, e falënderoj shumë”.

I pyetur për gjendjen e vogëlushit, Afrimi thotë: “Mirë thonë, por deri sa ta shoh vetë. Kur ecën, ecën pak me këmbën se e ka të plagosur. Por është mirë. Është një doktoreshë që rri me të, deri kur të vijë në Itali. Është e Kryqit të Kuq. Ka 6-7 muaj që është plagosur. Kam folur me të në telefon vazhdimisht, nga dje pasdite që ka dalë, nga ora 2 dje ka dalë, e kanë marrë nga kampi. Ma kanë dhënë, kam folur në telefon me të”.

Fjalët e parë të vogëlushit pas lirimit ishin ‘babi jam tu ardh’.

“I thashë babi është këtu afër, mos u mërzit se ata janë shokët e babit, mos u tremb. Më tha ‘mirë babi, unë jam tu ardh’. Mbrëmë në orën 10 kam folur që mbërriti në hotel në Damask. Është i trembur se ai nuk i njeh, nuk e di ku po e çojnë. Mbrëmë fola me karabinierët ROS dhe i thashë ‘babi, mos u mërzit se ata janë shokët e babait’”.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here