Një person i infektuar me koornavirus ka humbur jetën ditëne  sotme në Vietnam. Kështu kanë deklaruar mediat vendase, që sipas tyre është viktima e parë e raportuar në këtë vend i cili ka 97 milionë banorë.

Vietnami është një nga vendet që  ka pasur sukses në menaxhimin e situates së apsndemisë së Covid-19 dhe kjo për arsye se vendi  ka mbyllur kufijtë dhe ka aplikuar një strategji të karantinës dhe testimit masiv.

Në Vietnam vedi më i prekur nga pandemia është Da Nang, qytet turistik në bregdet, sakaq autoritetet po përpiqen ta ndalojnë shpërthimin dhe kanë dërguar personel shtesë mjekësor.

Në gjithë vendin, që prej fillimit të pandemisë numri i rasteve ka arritur në 509.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here