Qeveria Franceze ka marrë masa për të mbajtur një shtetrrethim nga ora 21:00 deri në orën 6 të mëngjesit në më shumë se 38 departamente rajonale nga mesnata e nesërme, duke ndikuar në 46 milionë njerëz të popullsisë së saj prej 67 milionë banorë.

Kryeministri francez Jean Castex tha se veprimi ishte i nevojshëm, për shkak të përhapjes së shpejtë të koronavirusit dhe do të përfshinte disa territore franceze jashtë shtetit, shkruajnë mediat ndërkombëtare.

Shtet-rrethimi vjen pas një rekordi prej 40 000 raste të reja të të infektuarve me virus, të njoftuara në Francë gjatë 24 orëve të fundit. Autoritetet tashmë kishin vendosur një shtetrrethim në Paris dhe tetë qytete të tjera të mëdha javën e kaluar.

Disa biznese kanë përshtatur orët e tyre të hapjes, me një kinema në Paris që ofron mëngjesin për klientët në orën 8 të mëngjesit, për të inkurajuar njerëzit të shkojnë dhe të shohin një film në një kohë më të hershme. “Një valë e dytë e epidemisë së koronavirusit është tani në proces në Francë dhe Evropë. Situata është shumë serioze,” tha Z. Castex në një konferencë për shtyp, duke shtuar se muaji nëntor do të ishte shumë i vështirë.

“Javët e ardhshme do të jenë të vështira dhe numri i vdekjeve do të vazhdojë të rritet,” tha ai. Ai tha se ora e ndalimit do të hyjë në fuqi nga e premtja në mesnatë dhe do të qëndrojë e tillë për gjashtë javë, duke shtuar se situata do të vlerësohet javën e ardhshme dhe se rregullat e shtetrrethimit mund të shtrëngohen nëse është e nevojshme.

Franca ka raportuar më shumë se 20 000 raste të reja gjatë gjashtë ditëve të fundit dhe numri i përgjithshëm i infeksioneve të konfirmuara tani është mbi 957 000. Më shumë se 34 000 njerëz kanë vdekur nga koronavirusi.

Spanja vendosi për masa drastike

Ministri i shëndetësisë i Spanjës tha se pandemia e koronavirusit nuk ishte nën kontroll dhe se duheshin masa drastike për ta luftuar atë.

Salvador Illa tha se administrata e tij po diskutonte më shumë kufizime në lëvizjen me autoritetet rajonale dhe se ai priste që pandemia të bënte jetën të vështirë për pesë ose gjashtë muajt e ardhshëm.

Dje, Spanja u bë vendi i parë në Evropën Perëndimore që tejkalon pragun e një milion rasteve. Koronavirusi ka vrarë të paktën 1 126 000 njerëz që nga shfaqja në Kinë në fund të vitit të kaluar, sipas një liste nga burimet zyrtare të përpiluara nga AFP. PBB-ja Globale pritet të kontraktohet 4.4 përqind në vitin 2020, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. PBB-ja Globale pritet të kontraktohet 4.4 përqind në vitin 2020, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here