Edhe gjatë 24 orëve të fundit shifrat e koronavirusit në vendin tonë janë në minimum.

Ministria e Shëndetësisë raporton se nuk ka asnjë humbje jete nga virusi i rëndë, ndërsa janë regjisrtuar vetëm dy raste pozitive nga 4024 testime të kryera.

Sipas MSH, në Spitalin Infektiv o marrin trajtim spitalor të specializuar 2 pacientë.

Njoftimi i MSH

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të vijojnë të zbatojnë me përpikmëri rregullat për parandalimin e COVID19 dhe të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes. Për çdo dyshim, kontaktoni me mjekun tuaj të familjes ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Në 24 orët e fundit janë kryer 4024 testime, nga të cilat kanë rezultuar positivë me Covid19 dy qytetarë: 1 rast në Shkodër, 1 në Durrës.

Aktualisht janë 53 pacientë aktivë me COVID19.

Në Spitalin Infektiv po marrin trajtim spitalor të specializuar 2 pacientë.

Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2 pozitiv.

Janë shëruar 5 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 130,014 që nga fillimi i epidemisë. 

Statistika (1 Korrik 2021)

Raste të reja ditore        2

Të shëruar në 24 orë     5

Të shtruar në spitale      2

Humbje jete në 24 orë   0

Testime ditore                4024

Testime totale            808,786

Raste pozitive             132,523

Raste të shëruara       130,014

Raste Aktive                  53

Humbje jete                 2,456

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë          22

Shkodër       13

Elbasan        6

Durrës           5

Lezhë           3

Berat             2

Fier              1

Vlorë             1

Vijon..