Nga Endri Shabani

Ne leksionin e kesaj jave, kishim Sistemet Elektorale. Pjese e leksionit ishte edhe ky grafik (ne te majte) ku krahasohen vendet sipas modelit elektoral qe perdorin dhe nivelit te demokracise (sipas te dhenave te Freedom House).

Grafiku tregon qarte se autokratet preferojne sistemin mazhoritar, sepse ai manipulohet me kollaj, dhe iu garanton shume me teper pushtet, duke i mbajtur kundershtaret jashte parlamentit.

Sikur Basha te kishte lindur disa dekada me heret, te ishte pranuar ne Oxford, dhe te ishte duke studiuar PPE (Politics Philosophy and Economics), ne listen e leximeve per klasen Comparative Governance do kishte mesuar nje apo dy gjera qe mund t’ia kursenin lajthitjet qe nxjerr nga goja keto dite duke kerkuar nje sistem mazhoritar per Shqiperine.

Dhe si pedagog qe kujdesem per te miren e studenteve, une do kisha pergatitur per te edhe grafikun ne te djathte, ku projektohen votat e 2017, dhe vizualizohet se si do dukej Shqiperia me sistemin qe ai propozon.

Sigurisht, duke qene se Basha kerkon realisht t’i jape fund regjimit autoritar te Rames, dhe te mos lejoje qe Rama te qendroje ne pushtet edhe kur nuk ka vota, une jam i sigurt qe ai do reflektonte, do e kuptonte gabimin, dhe do bashkohej me propozimin e 50 mije qytetareve shqiptare.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here