Puna e gazetarit është të hulumtojë për të gjetur fakte dhe lajm, dhe ndoshta gazetari holandes Daniel Verlaan ka qenë duke kërkuar për këtë kur ka gjetur kodin e takimit dhe ka hyrë online në një mbledhje sekrete të ministrave të mbrojtjes së BE-së.

Mediat e huaja shkruajnë se ai ka arritur të futet falë informacioneve të publikuara në llogarinë në Twitter të Ministrisë së Mbrojtjes së Holandës.

Në videon e shpërndar, shfaqet gazetari Daniel Verlaan i televizionit RTL në ekranin e madh të videokonferencës, ai si fillim rregullon flokët dhe më pas i përshëndet ministrat me dorë duke buzëqeshur. Sakaq, edhe shefi i Politikës së Jashtme të BE Josep Borrell, ka buzëqeshur, por më pas e ka vënë atë në dijeni se ishte futur në një konferencë sekrete dhe mund të arrestohej.

“A e di se je futur në një konferencë sekrete. E dini që është vepër penale, hë? Më mirë dilni nga konferenca, përpara se të vijë policia,”- i ka thënë Borrell, duke qeshur.

“Po, po. Më vjen keq. Unë jam gazetar nga Holanda. Më vjen keq që ju pengova në konferencën tuaj”, ia ktheu gazetari.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here