Është ndarë nga jeta peshkatari me origjinë shqiptare, Kostas Arvanitis, i cili u kthye në hero në Greqi, pasi shpëtoi 70 persona gjatë zjarreve në Mati, vitin e kaluar.

70-vjeçari luftonte prej kohësh me sëmundjen e kancerit, ndërsa mediet fqinje raportojnë se ai ka mbyllur sytë përgjithmonë.

Për ndarjen nga jeta të shqiptarit ka reaguar edhe kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis, i cili shkruante: Kostas Arvaniti ishte shembull i solidaritetit dhe ndarja e tij nga jeta na mbushi të gjithëve me trishtim. Varrimi i tij do të jetë shpenzim publik. Është një vepër e vogël mirënjohjeje nga të gjithë ne për trimërinë që tregoi natën e tragjedisë kur pa e menduar dy herë shpëtoi 70 persona.

Si u kthye peshkatari në heroin e Greqisë?

Kur në kalendar shënonte data 23 korrik, Arvanitis duhet që të ishte në një festë për të festuar ditëlindjen e tij me gruan dhe familjen. Në vend që të festonte, Arvanitis nuk ngurroi asnjë minutë që të merrte varkën e tij të peshkimit dhe të nxitonte për të shpëtuar dhjetëra njerëz të bllokuar në brigjet e Matit.

Në bord duke ndihmuar peshkatarin ishte gruaja e tij Chryssa, djali Dimitris dhe punonjësi egjiptian Mahmout Messafer. “Unë nuk isha në gjendje të menaxhoja dhimbjen, dëshpërimin dhe pikëllimin kur çdo person që unë njihja digjej e përvëlohej. Unë nuk kam folur shumë për atë që kam përjetuar atë natë, pasi nuk mund të përballoja dhimbjen dhe dëshpërimin”, tha shqiptari pas ngjarjes.

Një vit më parë, Greqia u përballë me një nga zjarret më shkatërrues që janë parë ndonjëherë, nga të cilët humbën jetën 103 njerëz, mes tyre edhe tre shqiptarë. (BW)


PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here