Anemia është një sëmundje, e cila shkaktohet nga mungesa e hekurit ose si shenjë shoqëruese e ndonjë çrregullimi tjetër shëndetësor.

Simptomat e anemisë janë: lodhje, rënie e flokëve, zverdhje, etj. Ilaçet dhe trajtimet për këtë sëmundje janë të shumta.

Sipas Agroëeb, për ta parandaluar një problem të tillë duhet ta rrisni konsumimin e ushqimeve të pasura me hekur, siç janë: bishtajoret, perimet, majdanozi dhe panxhari.

Një metodë tjetër natyrale është edhe ajo me hithra dhe me limon. Hithrat janë të pasur ame vitamina dhe minerale, sidomos me hekur. Ato kanë aftësi ta përmirësojnë tretjen dhe ta pastrojnë gjakun.

Limoni është gjithashtu një produkt shumë i fuqishëm që merr pjesë në pastrimin e organizmit dhe përthithjen e ushqyesve. Nëse bëhet bashkimi i tyre, atëherë do të krijohet një kurë efikase në trajtimin e anemisë.

Përgatitja është shumë e thjeshtë. Ju duhet një litër ujë, lëng të një limoni dhe 5 lugë gjelle me hithër të tharë. Kjo pije duhet konsumuar për 15 ditë, në mënyrë që të shtoni nivelet e hekurit në gjak. Pas dy javëve përdorim, reduktojeni pirjen e këtij lëngu. Rezultatet do t’i vëreni pas ciklit të parë të konsumimi

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here