Nëse vuani nga problemet e lëkurës dhe nuk jeni në gjendje të gjeni një zgjidhje praktike, farat e rrushit mund t’ju ndihmojnë. E gjendur në shumë produkte për kujdesin e lëkurës si pastrues, hidratues, pastrues, etj, ekstrakti i farës së rrushit është një burim i shkëlqyer i vitaminës C, E dhe antioksidantëve të tjerë që ofron përfitime të jashtëzakonshme bukurie. Nga përmirësimi i strukturës së lëkurës në ndriçimin e fytyrës, zvogëlimi i vijave të imta në rregullimin e prodhimit të sebumit, ekstrakti i farës së rrushit funksionon si magji për lëkurën. Këtu janë pesë arsyet që duhet të përdorni produktet e lëkurës me një përqendrim të lartë të farave të rrushit në ritualin tuaj të bukurisë.

Farë rrushi për lëkurë të shëndetshme dhe të hidratuar

Një përqendrim i pasur i acideve yndyrore omega dhe vitaminës E në farat e rrushit e mban lëkurën të hidratuar dhe elastike duke reduktuar humbjen transepidermale të ujit. Gjithashtu forcon barrierën e lëkurës dhe rimbush lipidet e humbura për të balancuar nivelet e lagështisë për një periudhë të zgjatur. Përveç kësaj, përdorimi i scrub-it me farat e rrushit ndihmon në heqjen e shtresës së sipërme të qelizave të vdekura të lëkurës dhe kështu zbulon lëkurën e lëmuar dhe me shkëlqim poshtë saj.

Farë rrushi për të luftuar aknet

Vetitë antimikrobike dhe anti-inflamatore të farave të rrushit e bëjnë atë një zgjedhje të mundshme për reduktimin e shfaqjes së akneve. Një përqendrim i pasur i acidit linoleik në farat e rrushit ndihmon në pakësimin e poreve të bllokuara dhe kontrollin e prodhimit të tepërt të sebumit, i cili është përgjegjës për formimin e akneve. Për më tepër, përdorimi i rregullt i farës së rrushit gjithashtu ndihmon në zvogëlimin e shfaqjes së plagëve të akneve dhe hiperpigmentimit.

Farë rrushi për shkëlqimin e lëkurës

Nivelet e larta të antioksidantëve që gjenden në vajin e farave të rrushit, si vitamina C dhe proantocianina, ndihmojnë në rregullimin e prodhimit të melaninës, e cila përmirëson ngjyrën e lëkurës dhe lufton çrregullimet pigmentare. Përveç kësaj, komponimet e pranishme në farat e rrushit përforcojnë efektin e kremit të diellit dhe punojnë për të minimizuar dëmtimin e diellit duke parandaluar qelizat e lëkurës tuaj të thithin rrezet UV ose agresorë të tjerë mjedisorë.

Farë rrushi për kundër plakjes

Polifenolet në farat e rrushit ndihmojnë në zbutjen e shenjave të parakohshme të plakjes siç janë linjat e holla, rrudhat, lëkura e dehidratuar, njollat ​​e diellit, etj. Përdorimi i rregullt i vajit të farave të rrushit rrit prodhimin e kolagjenit dhe elastinës, gjë që e bën fytyrën të duket rinore dhe më e tendosur. Përveç kësaj, vetitë natyrale antioksiduese të vajit të farave të rrushit minimizojnë shfaqjen e poreve, përmirësojnë tonin e lëkurës dhe zvogëlojnë rrezikun e shpërthimeve.

Lehtëson qarqet e errëta

Rrathët e errët të shkaktuar nga lodhja, pagjumësia, dëmtimi i rrezeve ultraviolet dhe dehidratimi mund të luftohen me ekstraktin e rrushit. Kur aplikohet rregullisht, përbërësi i bukurisë funksionon shkëlqyeshëm për të reduktuar pigmentimin poshtë syve dhe për të zvogëluar pamjen e thellë, duke e lënë lëkurën të rifreskuar dhe rinovuar.

Shëron indet e lëkurës

Vetitë rigjeneruese të ekstraktit të farave të rrushit ndihmojnë në stimulimin e formimit të indeve të lëkurës, gjë që ndihmon në minimizimin e shfaqjes së plagëve të thella dhe strijave. Në këtë mënyrë, ekstrakti i farave të rrushit zbut strukturën e ashpër dhe trajton lëkurën e dëmtuar.

E shkëlqyeshme për masazh

Vaji i farave të rrushit është një zgjedhje perfekte për masazhim pasi nuk shkakton asnjë reaksion negativ dhe ushqen lëkurën nga thellësia. Vaji është i butë në lëkurë dhe jo i yndyrshëm në prekje, ndryshe nga vajrat e tjerë që përdoren për qëllime masazhi. Masazhimi i rregullt me ​​vaj farash rrushi qetëson djegiet nga dielli dhe i jep lëkurës një shkëlqim të shëndetshëm.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here