Mëlçia është organ që më së shumti duron, kur e teprojmë me ushqim dhe lëngje, e nëse nuk punon si duhet, kjo në mënyrë negative reflekton edhe e organet e tjera.

Mu për këtë shkas, është shumë me rëndësi që këtij organi t’i kushtohet vëmendje dhe t’ia siguroni kushtet për punë të pandërprerë. Në vijim ju paraqesim tri lëngje që e përtërijnë mëlçinë, të pastroni organizmin dhe ta përmirësoni shëndetin,transmeton gazeta Kosova Sot.

DETOKS ME KURKUMË DHE XHENXHEFIL

Përbërësit: 1/2 e lugës kurkumë, pak xhenxhefil të grirë, lëngun nga një limon, ½ e gotës ujë Përgatitja: Përzieni të gjithë përbërësit në blender. Sugjerohet të pini dy deri tri gota të këtij lëngu, kështu përmirësoni punën e mëlçisë dhe hidhni helmet jashtë organizmit.

LËNGU ME ÇAJ DHE PEMË

Përbërësit: Lëngun nga gjysmë limoni, 1/2 e gotës çaj të gjelbër, të ftohur, 1 banane të shtypur, kanellë Përgatitja: Të gjithë përbërësit i përzieni në blender. Përbërësit e këtij lëngu përshpejtojnë hedhjen e materieve të dëmshme nga organizmi.

BOMBA E LARMISHME ME VITAMINA

Përbërësit: 1 trangull, ½ e limonit, 1 spec, 1 mollë, gjethe të selinos Përgatitja: Të gjithë përbërësit i përzieni në blender dhe lëngu juaj për pastrimin e mëlçisë është i gatshëm.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here