Brezat dhe mënyra e të sjellurit në Shqipëri kanë ndryshuar shumë. Pedagogu nga Vlora, Ilir Metaj kujton se kur ai ka qenë i ri, bashkë me shokët kishin turp të shikonin vajzat në sy, e jo më të bënin të tilla veprime të turpshme. Për Metajn, shkak i këtyre sjelljeve shokuese jemi vetë ne dhe mënyra se si edukojmë fëmijët.

Statusi

Kur ishim 14-15 vjec, ne, djemte e brezit tim, kishim turp te shihnim vajzat ne sy edhe kur thjesht u thoshim “miremengjes”.

Dhe shoqet tona atehere, nuk u ofroheshin si dhurate ditelindje per sex, shokut te tyre.

Ne atehere ishim djem dhe vajza rritur e edukuar mes varferise e sakrificave, por me dashurine e respektin per njeri-tjetrin.

Me dinjitet e thjeshtesi.

Sot kemi vetem ” mbreti i babit” dhe “princesha te mamit”. Me injorance e pordheri.

Sot kemi tradhtuar mundin dhe djersen e prinderve tane!

Sot kemi tradhtuar edhe veten tone!

Thene kaq, nuk duhet te veme gishtin mbi femijet- adoleshente te sotem.

Thene kaq, duhet vetem te peshtyjme ne surrat familjet qe kemi krijuar si model te shoqerise tone te piset, pasqyra e te cilave jane keta femije-adoleshente te degjeneruar.

Dhe sigurisht qe kjo peshtyme bie mbi kedo nga ne, sepse ne jemi arkitektet e se keqes.

Degradimi i familjes eshte origjina e ferrit qe kemi krijuar!

Ta gezojme!

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here