Të paktën 32 njerëz kanë vdekur dhe shumë të tjerë janë zhdukur pasi një traget është mbytur në Bangladesh, pranë kryeqytetit Dhaka. Zyrtarët e shpëtimit thanë që anija, “Mourning Bird”, u përmbys pas një përplasjeje me një anije tjetër në lumin Buriganga, afër portit më të madh të vendit, Sadarghat.

Raportet e mediave lokale thanë se trageti vinte nga një fshat në qendër të vendit dhe kishte rreth 50 pasagjerë. Aksidentet e trageteve janë të shpeshta në Bangladesh për shkak të mbipopullimit.

Ekzistojnë gjithashtu standarde të dobëta sigurie në shumë kantiere detare të vendit dhe tragetet shpesh fundosen në mot të keq. Dëshmitarët u thanë stacioneve televizive lokale se shumë pasagjerë ishin ngecur në kabina në traget pas përplasjes. Fotografitë nga vendi i ngjarjes treguan një numër të madh kufomash në çanta të bardha, të cilat ishin marrë nga anija e goditur.

Abul Khair, një zhytës në zjarrfikës, i tha agjencisë së lajmeve AFP se shpëtimtarët kishin mbledhur të paktën 30 trupa, përfshirë disa fëmijë. 20 pasagjerë të tjerë mendohet të jenë ende të zhdukur.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here