Kancelarja gjermane Angela Merkel mbrojti sot marrëveshjen e investimeve të përfunduar në fund të vitit 2020 midis BE-së dhe Kinës, pavarësisht tensioneve aktuale të forta që ndërlikojnë ratifikimin e saj nga 27 shtetet anëtare.

“Pavarësisht të gjitha vështirësive, që sigurisht do të shfaqen në lidhje me ratifikimin e kësaj marrëveshjeje, ajo është një iniciativë shumë e rëndësishme, e cila hap reciprocitet më të madh në hyrjen në tregjet tona reciproke”, tha kancelarja gjatë një konference të organizuar nga CDU/CSU.

Komisioni Europian, që administron politikën tregtare të 27 vendeve anëtare të BE, përfundoi një marrëveshje të papritur investimesh me Pekinin në fund të vitit 2020, pas vitesh bllokimi.

Gjermania, industritë e së cilës lakmojnë tregun kinez, ishte një nga promovuesit më të flaktë të këtij teksti.

Por BE që atëherë ka vendosur sanksione ndaj Kinës, e akuzuar për shkelje të të drejtave të njeriut në rajonin e Xinjiang.

Pekini u përgjigj duke vendosur sanksione ndaj deputetëve të ndryshëm, akademikëve dhe think tank-ut gjerman MERICS.

Të martën, zëvendëspresidenti i KE, Valdis Dombrovskis, tregoi se përpjekjet për të ratifikuar këtë marrëveshje nga Parlamenti Europian dhe 27 vendet anëtare të BE ishin aktualisht de facto në një ngërç.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here