Duket se telashet nuk paskan të sosur me viruset, teksa vjen alarmi për një tjetër virus gripi të fuqishëm që mund të shndërrohet në pandemi.

BBC thotë se virusi vjen sërish nga Kina dhe është shfaqur tek derrat, por studimet thonë se mund të infektojë dhe njerëzit.

Studiuesit janë të shqetësuar se ai mund të pesoje mutacione dhe te perhapet lehtesisht nga nje person tek tjetri dhe te shkaktoje keshtu nje shperthim global.

Edhe pse sipas shkencetareve nuk eshte problem per momentin, ata thone se ai ka “të gjitha shenjat” per t’u pershtatur dhe per te infektuar njerezit. Per kete, duhet mbajtur nen monitorim.

Nderkohe qe si virus i ri, nuk ka te dhenave lidhur me imunitetin qe mund te paraqesin njerezit lidhur me te.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here