Tensionet midis Perëndimit dhe Iranit u përhapën në një lartësi historike ditët e fundit pas vrasjes së komandantit të lartë ushtarak iranian Qassem Soleimani dhe Teheranit bombarduan dy baza irakiane që strehonin trupat amerikane.

Ata kanë ngjallur frikë nga sulme më të gjera SHBA-Iran në rajonin më të madh, i cili mund të ndodhte brenda dhe përreth ngushticës së Hormuzit, një vijë e ngushtë uji që lidh Gjirin Persik me Gjirin e Omanit, i cili ushqehet në Detin Arabik dhe pjesën tjetër të botës.

Ndërsa udhëheqësit e Iranit pretendojnë se kanë “përfunduar” hakmarrjen e tyre për vdekjen e Soleimani – dhe Presidenti Donald Trump duket se i beson ata – shumë ekspert rajonalë dhe burime diplomatike thonë se Irani mund të lëshojë mënyra të tjera sulmi, të cilat përfshijnë lëshimin e ushtrive aleate për të shkaktuar trazira në Lindjen e Mesme.

Një strategji mund të përfshijë Iranin të mbyllë ngushticën e Hormuzit, i cili do të ndalonte trafikun e naftës, të prishë furnizimin global të naftës dhe do të dërgonte çmime të larta.

Ja çfarë duhet të dini për këtë ngushticë të vlefshme.

Pse është e rëndësishme ngushtica e Hormuzit?

Megjithëse ngushtica është e vogël – në pikën e saj më të ngushtë është vetëm 33 km përtej – është një pikë-takimi shumë e rëndësishme gjeopolitike dhe financiare.

Është korsia më e ngarkuar e transportit në botë, kryesisht sepse ka alternativa të kufizuara për të anashkaluar ngushticën.

Shumica e naftës që kalon nëpër ngushticë vijnë nga Arabia Saudite, njoftoi Administrata e Informacionit të Energjisë (EIA) e SHBA.

Rreth 21 milion fuçi naftë të papërpunuar dhe të rafinuar kalojnë çdo ditë nëpër ngushticë, tha EIA, duke përmendur statistikat e vitit 2018.

Kjo është rreth një e treta e naftës në botë që tregtohet në det, ose naftë me vlerë 1.2 miliard dollarë në ditë, me çmimet aktuale të naftës.

Sa e rëndësishme është ngushtica për SHBA-në dhe aleatët e saj?

SHBA dhe shumë prej aleatëve të saj kanë arsye miliarda dollarëshe për të mbrojtur ngushticën e Hormuzit.

Shumica e eksporteve të papërpunuara të Arabisë Saudite kalojnë nëpër ngushticën e Hormuzit, që do të thotë se shumica e pasurisë së ekonomisë së varur nga nafta ndodhen atje. Tankeri i naftës i mbështetur nga Arabia Saudite “Bahri” përkohësisht pezulloi dërgesat e tij nëpër ngushticë pas sulmeve raketore të Iranit në Irak, raportoi Financial Times.

Marina Mbretërore e Mbretërisë së Bashkuar gjithashtu ka dërguar anije për të shoqëruar anijet britanike për t’i mbrojtur ato nga sulmet e mundshme mes tensioneve të ngritura, njoftoi Shoqata e Shtypit.

Ajo ka një arsye të mirë për t’u shqetësuar: Korrikun e kaluar, Garda Revolucionare e Iranit kapi dy tankera britanikë të naftës që lundronin në ujërat ndërkombëtare të ngushticës dhe, sipas Mbretërisë së Bashkuar, u përpoqën të ngacmonin një tjetër cisternë britanike.

Qershorin e kaluar Irani rrëzoi një breshëri amerikane duke fluturuar afër ngushticës, dhe një muaj më vonë një anije luftarake amerikane – USS Boxer – goditi gjithashtu një breshëri iraniane në të njëjtën zonë.

Menjëherë pas sulmit me dron të Iranit, Presidenti Donald Trump vuri në dyshim praninë e SHBA në rajon dhe u bëri thirrje Kinës, Japonisë dhe vendeve të tjera që të mbrojnë anijet e tyre që kalojnë nëpër ngushticën e Hormuzit.

Ndërsa një pjesë e madhe – 76% – e naftës që rrjedh përmes këtij pikë-takimi përfundon në vendet aziatike, SH.B.A. ende importon më shumë se 30 milion fuçi naftë në muaj nga vendet e Lindjes së Mesme, ka raportuar Business Insider, duke cituar EIA.

Kjo është naftë me vlerë rreth 1.7 miliardë dollarë, dhe 10% e importeve të përgjithshme të naftës në SHBA në muaj.

Si ndikojnë tensionet SHBA-Iran?

Çmimet e naftës u rritën ashpër ndërsa shpërtheu lajmi për sulmet raketore të Iranit në objektivat e SH.B.A.-së dhe lehtësimin pasues që nuk u dëmtuan as jeta dhe as infrastruktura energjetike.

Udhëheqësit iranianë, të cilët gjithashtu janë zotuar për hakmarrje për vdekjen e Soleimani, kanë kërcënuar ta mbyllin ngushticën shumë herë në të kaluarën.

Nëse Irani do të ndjekë këto kërcënime, ka të ngjarë të shkaktojë përçarje të madhe në tregtinë globale të naftës. Ndërsa ngushtica është kaq e vogël, sa çdo lloj ndërhyrje në trafikun e çisternave mund të ulë furnizimin e naftës në botë dhe të dërgojë çmime të larta.

Dhe për shkak se SHBA do të preken nga çmimet globale të naftës, pavarësisht nga origjina e naftës, Uashingtoni do të kishte akoma një interes për të mbrojtur ngushticën e Hormuzit.

Sa mundësi ka Irani të mbyllë ngushticën?

Irani ka më shumë të ngjarë të prishë trafikun në ngushticën e Hormuzit sesa të përfshihet në një luftë të gjithanshme konvencionale me SHBA, e cila është shumë më e fortë ushtarakisht.

Por bërja e kësaj vjen me kosto të lartë për Iranin.

Ndërprerja e trafikut të naftës në ngushticë do të rezultojë gjithashtu që importuesit e naftës në të gjithë botën të kërkojnë përtej Lindjes së Mesme për burimet e tyre, dhe të zvogëlojnë më tej besimin në rajon.

Industria e naftës iraniane tashmë po vuan pasi Shtetet e Bashkuara vendosën sanksione të përcaktuara për të ndaluar vendet të importojnë naftë iraniane në fillim të këtij viti.

Marrë nga Business Insider

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here