Mjeku infeksionist Tritan Kalo, ka folur për mediat, disa orë pasi bërë vaksinin anti-Covid.

Kalo thotë se nuk ka kaluar asnjë efekt anësor dhe se ndihet mirë, ndërsa ka një apel dhe për të gjithë të tjerët që nëse do kenë ndonjë efekt anësor, dhimbje koke a temperaturë, të vënë menjëherë në dijeni mjeken e familjes.

” Veteprodhuesi para se të vaksinohesh të ofron një fletë të gjerë të konsensusit. Rrisqet janë të efekteve anësore. Vaksina nuk këshillohet nën moshat 16 vjeç si dhe te gratë shtatzëna.

Ato që duhet të vaksinohen të parët, punonjësit e shëndetësisë e vetmja gjë është nëse kanë ndonjë efekt anësor, dhimbje koke temperatura. Jo vetëm që të marrin paracetamol por të vënë dhe në dijeni mjeken e familjes se i janë shfaqur këto elementë. Masa e vaksinimit me dy doza niveli i mbrojtjes arrin në 90-95%”, tha ai.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here