Detaje të reja kanë dalë në dritë nga zhvatja që iu është bërë dhjetra pacientëve në një spital në Tiranë, ku infermierja Elisabeta Bardhollari u merrte atyre kartat e identitetit dhe më pas merrte kredi në emër të tyre.

Bardhollari punonte në spitalin numër 5 në Tiranë, dhe pacientët ishin persona që kishin kryesisht probleme me shëndetin mendor. Ajo bashkëpunonte me shitëse Orjad Hoxha e cila punonte në një dyqan elektroshtëpiakesh në zonën e Porcelanit, dhe pas blerjes me kredi të paisjeve i rishisnin ato duke përfituar shuma të mëdha parash.

Të njëjtat burime bëjnë me dije se dëmi që iu është shkaktuar pacientëve është më shumë se 40 milionë lekë të reja, ndërkohë që të dyja mashtrueset janë vënë në pranga.

Nga ana tjetër policia ka proceduar një person të tretë, i cili bënte dhe transportin e paisjeve elektroshtëpiake jashtë dyqanit.

Policia thotë se po punohet për identifikimin e personave të tjerë të përfshirë në këtë skemë mashtrimi dhe vënien e tyre para drejtësisë.

Ndërkohë që ky rast është një kambanë alarmi për sigurinë e të dhënave të qytetarëve, të cilët mashtrohen dhe zhvaten dhe në situata të tilla delikate siç janë ato të problemeve me shëndetin e tyre.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here