KreuRajon&BotaVatikani përgatitet për Konklaven pasi Papa Françesku vdes në 2022, shkruajnë ...

Vatikani përgatitet për Konklaven pasi Papa Françesku vdes në 2022, shkruajnë mediat (Fotot)

Burime të larta të Vatikanit i thanë sot gazetarit John Gizzi, të rrjetit konservator amerikan Newsmax, se Papa Françesku nuk besohet të mbijetojë deri në fund të vitit tjetër, prandaj zyrtarët e Kishës po bëhen gati për çdo eventualitet.

“Ditët e fundit ka folur me sekretarin e një prej kadinalëve më të fuqishëm në Vatikan, dhe më dha këtë lajm të rëndësishëm si për katolikët ashtu dhe të gjithë njerëzit e tjerë”, thoshte Gizzi në artikullin e tij.

Pa dhënë shumë detaje të zhvillimeve apo burimeve të tij, gazetari i rrjetit konservator tha se shumë atje besojnë se Papa është në fund të jetës së tij, prandaj po merren masat që Selia e Shenjtë të jetë e përgatitur për eventin, dhe rrejdhimisht të organizojë zgjedhjen sa më të shpejtë të pasuesit.

Newsmax premtonte së shpejti detaje të tjera për lajmin sensacional.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

spot_img