Venat e fryra dhe me gunga mund të ndodhin pothuajse tek kushdo. Edhe pse nuk janë të rrezikshme ato janë goxha të pakëndshme. Megjithëse nuk mund të parandalohen gjithmonë, ka disa veprime që bëjmë çdo ditë që mund të shkaktojnë fryrjen e venave tona.

1. Po rruan këmbët.

Nëse jeni mësuar të rruani këmbët me nxitim, nuk po u bëni asnjë favor venave tuaja. Prerja aksidentale e këmbëve me brisk mund të ndikojë në venat tuaja që janë të prirura për gjakderdhje. Shumica e grave rruhen në një dush të ngrohtë ose të nxehtë dhe kur aksidentalisht priheni nga brisku, nxehtësia mund ta bëjë gjakderdhjen më intensive. Për ta parandaluar këtë, zgjidhni brisqet që janë krijuar posaçërisht për lëkurën e thatë.

2. Masazhimi i këmbëve

Mënyra se si masazhoni këmbët gjatë aplikimit të një produktit padyshim që mund t’ju ​​ndihmojë. Ajo stimulon rrjedhën e gjakut, e cila nuk do të lerë venat tuaja të “dembelosen”. Si bonus, qarkullimi i përmirësuar i gjakut ndihmon në përshpejtimin e prodhimit të kolagjenit dhe mban këmbët tuaja të lëmuara më gjatë.

3. Po përdorni një furçë të thatë.

Ju ndoshta keni parë blogere të bukurisë që promovojnë larjen e këmbëve me furça të ndryshme, po kjo sjell më shumë dëmtime sesa dobi. Nëse e përdorni furçën për të larë këmbët tuaja shpesh herë, ajo mund të shkaktojë prerje nga fijet e saj. Kjo, nga ana tjetër, i bën venat tuaja më të prekshme ndaj gjakderdhjes spontane dhe infeksionit.

4. Vrapi

Qëndrimi aktiv padyshim që mund të ndihmojë në parandalimin e zhvillimit të variçeve, por disa ushtrime mund të çojnë në këtë gjendje me kalimin e kohës. Ndërsa vraponi, vëllimi i rritur i gjakut mund të dëmtojë venat tuaja dhe përfundimisht e bën më të vështirë për gjakun që të qarkullojë nëpër këmbë.

5. Po konsumoni shumë sheqer.

Sheqeri bën që presioni i gjakut të rritet, gjë që mund të dëmtojë dhe dobësojë venat. Ajo gjithashtu mund të shkaktojë inflamacion në enët e gjakut, duke e bërë më të vështirë të pompohet gjaku siç duhet, gjë që mund të shkaktojë zgjerimin dhe fryrjen e venave. Në fakt, edhe ushqimet që duken si alternativa më të shëndetshme për ëmbëlsirat, të tilla si frutat e thata, shpesh janë shumë të larta në kalori dhe sheqer, gjë që i bën ata armikun më të keq të venave tuaja.

6. Ju keni veshur rripa.

Rrobat e ngushta mund të duken mirë për ju, por ato gjithashtu kufizojnë qarkullimin e gjakut dhe e bëjnë më të vështirë që gjaku të rrjedhë nga këmbët tuaja në pjesën tjetër të trupit. Në vend që të vishni rripa ose xhinse të ngushta, zgjidhni veshje më të lira. Venat tuaja do t’ju falenderojnë.

7. Ju jeni duke fjetur në shpinë.

Ndërsa gjumi në shpinë mund të ndihmojë për të parandaluar rrudhat e fytyrës, nuk është pozicioni më i mirë i gjumit nëse vuani nga variçet. Është më mirë të flini në anën tuaj të majtë sepse heq presionin nga vena më e madhe e trupit, e cila ndodhet në anën e djathtë. Kjo do të ndihmojë për të rritur qarkullimin e gjakut.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here