KreuKryesoreBamir Topi flet për marrëdhënien me Sali Berishën

Bamir Topi flet për marrëdhënien me Sali Berishën

I ftuar në programin ‘Natë me Xhaxhiu’, ish-presidenti Bamir Topi ka folur mbi librin e ri të tij “Kur arsyeja errësohet nga pusheti”, të publikuar pak kohë më parë.

Ai është shprehur se lidhur me librin nuk ka asnjë peng dhe kurrsesi nuk është penduar për çfarë ka shkruar brenda librit.

Ndërkohë që ka folur dhe për gjithë detajet e tjera, duke e cilësuar librin si shumë cilësor dhe përpos gjithë fjalëve të thëna, kurrësesi nuk do të cënonte vlerat e tij.

Jo absolutisht nuk kam asnjë peng nga libri im sepse e kam bërë këtë pyetje disa herë vetes. Në kafet tona thuhet shumë më tepër. 

Megjithse unë kam qënë shumë i kufizuar në çfarë kam thënë. 

Unë jam rritur në një klimë të mirë i rrethuar me institucione kulture, komshinj shumë të mirë dhe edukatë familjare.

Ky është një libër aq cilësor sa ta rrëzosh sa të duash, ai prapë në këmbë do të qëndrojë. 

Kush më shumë se unë do ti pristine xhelozitë dhe intrigat?! 

Në këtë marrëdhënie me Berishën unë gjithmonë kam ndjerë një llojë kompleksiviteti dhe inferioriteti kundrejtë të tjerëve dhe për këtë gjë nuk është faji jonë.

Unë e kam besuar Sali Berishën në momentin e fundit të zgjedhjes së kryeministrit, sepse rikthehej qeveria. 

Njohja me Berishën nuk ka qënë moment i i cili më futi në politikë. 

Unë kisha një karrier të suksesshme profesionale, nuk ka lidhje njohja me Berishën. 

Unë shkova se e kam dashur këtë gjë jo se më ka dërguar njeri me zor. 

Unë kam shkuar duke e vlerësuar ftesën e ish-kryeministrit. 

Në marrëdhëniet tona kishte shumë kujdes dhe kjo ka bërë të mundur që të përballojmë autoritarizmit, arrogancës etj”, tha ndër të tjera Bamir Topi.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

spot_img