Ky çaj është mjaft i njohur për vetitë e tij diuretike, dhe ndihmon në përshpejtimin e metabolizmit, dhe favorizon tretjen. Për të përmirësuar efektet e tij dobësuese, është e rëndësishme të keni dhe një dietë të ekuilibruar dhe aktivitet fizik.

Ky lloj çaji është mjaft i vlerësuar në mjaft vende, dhe kjo pikërisht për shkak të vetive të mira që ka, edhe pse pak vite më parë konsiderohej si të gjithë çajrat e zakonshëm. Sot, është kthyer në një nga pijet më të preferuara të të gjithë atyre që kanë kujdes për shëndetin dhe për peshën.

Nga pikëpamja ushqyese, çaji i kuq ka përbërje të lartë antioksidantësh, vitaminash dhe mineralesh që ndihmojnë në përmirësimin e shëndetit.

Për më tepër ka dhe veti antiinflamatore, që mund të ndihmojë në parandalimin e disa sëmundjeve. Nëse po kërkoni një aleat të mirë për tu dobësuar, kjo është pija që bën për ju. Por ama nuk është një ilaç mrekullibërës për të djegur yndyrnat.

Si ta përgatisni në shtëpi?
Ka mjaft mënyra por nëse objektivi juaj është që ta përdorni tërësisht për të humbur peshë, ky është kombinimi i duhur.
Mjafton një lugë çaji me çaj të kuq, gjysmë luge çaji kanellë pluhur, 1 filxhan ujë, dhe mjaltë nëse dëshironi.

Vendoseni çajin e kuq dhe kanellën në ujin që është shumë i nxehtë, mbylleni dhe lëreni për rreth 10 minuta. Më pas filtrojeni dhe shtojeni mjaltin sipas dëshirës.

Pini një çaj të tillë rreth mesit të mëngjesit të paktën tre herë në javë. Por nëse dëshironi dhe detoksikim dhe të humbni disa kile, këtë duhet ta pini për një muaj rresht.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here