dhembet


Të gjithë kemi dëshirë të kemi dhëmbë të bardhë.

Ju mund të shkoni shpesh te dentisti, të përdorni zbardhues popullorë, por nëse do përdorni këto, buzëqeshja e përsosur do rikthehet te ju.

1. Brokoli

Në vend se t’i zieni, hajeni bokolin të papërpunuar. Vlerat e tyre ushqyese veprojnë si një furçe dhëmbësh natyrale, që pastron dhëmbët. Plus, nivelet e larta të hekurit mund t’ju mbulojnë zmaltin dhe ndihmon largimin e njollave dhe baktereve të dëmshme.

2. Portokalli

Mos e hidhni lëkurën e portokallit, sepse përmban vitamina C, e cila mund të jetë një zëvendësim për zbardhjen e dhëmbëve. Fërkoni dhëmbët me lëkurë portokalli njëjtë si me furçë. Kjo metodë lufton edhe krijimin e gurëzave.

LEXO DHE :  Ky është fruti që kurrë nuk duhet ta konsumoni në mëngjes!

3. Luleshtrydhe

Një pastë e bërë me luleshtrydhe dhe sodë buke është shumë e njohur për zbardhjen natyrale të dhëmbëve. Acidi malik në fruta të ndritshme, vepron si zbardhues. Sapo e kryeni larjen me luleshtrydhe dhe sode, lajini dhëmbët dhe njëherë me furçë, sepse luleshtrydhja ka sheqerna.

4. Karota

Ngrënia e karotës të papërpunuar është shumë efektive në zbardhjen e dhëmbëve, por jo vetëm karota. Edhe rrënja e sa është efektive, bëni një fërkim të shpejtë me ta, dhe efekti do jetë mahnitës.

5. Djathi

Acidet laktike në djathë do të ndihmojnë në mbrojtjen e dhëmbëve kundër prishjes.  Ju mund të lani dhëmbët, ose të hani vazhdimisht djathë.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here