Një vajzë adoleshente e zhdukur para 6 viteve është gjetur ditën e sotme në një kamp sirian paraburgimi. Nasra Abukar u largua nga Londra në vitin 2014 kur ishte vetëm 18 vjeçe dhe udhëtoi në Lindjen e Mesme ku u martua me një xhihadist të ISIS.

Nga martesa me të ajo lindi 2 djem, nga të cilët një u vra nga sulmi ajror që plagosi edhe burrin e Nasaras ndërsa tjetri është me të në kampin e paraburgimit al-Hol. Sipas mediave të huaja Abukar ka sjprehur dëshirën e saj për tu kthyer në Angli të prindërit e saj edhe pse i është hequr shtetësia për shkak të sigurisë kombëtare.

Ndërkohë që nëna e saj, Kaha deklaroi se nuk ka asnjë kontakt me të dhe se kur mësoi se ishte martuar u trondit shumë.

“Unë nuk e njoh burrin e saj. Kur Nasra u largua nga këtu, ajo ishte 18 vjeç. Ajo ishte e rritur. Kjo nuk është faji im,” tha ajo.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here