Për gati gjysmë shekulli, CIA dhe BND gjermane spiunuan gjysmën e botës duke përfshirë edhe aleatë të ngushtë përmes një kompanie enkriptimi të komunikimeve mes diplomatëve, ushtarakëve dhe vetë agjencive të spiunazhit të tyre.

Washington Post ka publikuar një shkrim investigativ në lidhje me këtë operacion të madh spiunazhi duke e cilësuar si “puçi më i madh i spiunazhit për gjithë shekullin”, shkruan abcneës.al.

Fillimisht CIA dhe BND ngritën një kompani private me qendër në Zvicër, e cila prodhonte makineri enkriptimi të bisedave. Këto pajisje përdoreshin për komunikimet mes qeverive dhe ambasadave apo përfaqësive të ndryshme të tyre në botë me synimin që askush tjetër përveç tyre të mos mundej të lexonte mesazhin.

Në fakt, krahas tyre, dikush tjetër i lexonte këto mesazhe. Ato ishin CIA dhe BND gjermane, të cilët kishin dijeni për një mori ngjarjesh të rendësishme në botë.

Nga WashingtonPost

Për më shumë se gjysmë shekulli, qeveritë në të gjithë botën i besuan një kompanie të vetme për të enkriptuar komunikimet sekrete të spiunëve, ushtarakëve dhe diplomatëve të tyre.

Kompania, Crypto AG, fitoi kontratën për të ndërtuar makina kodimi për trupat amerikane gjatë Luftës së Dytë Botërore. Ajo u bë një prodhues dominues i pajisjeve të kodimit për dekada.

Firma Zvicerane shiti miliona dollarë pajisje në më shumë se 120 vende, në shekullin XXI.

Klientët e saj përfshinë Iranin, baza ushtarake në Amerikën Latine, rivalët bërthamorë në Indi dhe Pakistan, madje dhe në Vatikan.

Por ajo që asnjë nga klientët e saj nuk e dinte ishte se Crypto AG ishte në pronësi të fshehtë të CIA në një partneritet me inteligjencën gjermane perëndimore.

Këto agjenci spiune kanë manipuluar pajisjet e kompanisë në mënyrë që ata të mund të mernin lehtësisht kodet që vendet e ndryshme përdornin për të dërguar mesazhe të koduara.

Marrëveshja për dekada, midis sekreteve më të mbrojtura nga Lufta e Ftohtë, është hedhur poshtë nga një histori gjithëpërfshirëse e CIA-s .

Kompania identifikon oficerët e CIA-s që drejtuan programin dhe drejtuesit e kompanisë për ta ekzekutuar atë. Ajo gjurmon origjinën e sipërmarrjes, si dhe konfliktet e brendshme që gati e prishën atë.

Ai përshkruan se si Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj shfrytëzuan shkathtësinë e kombeve të tjera për vite, duke marrë paratë e tyre dhe duke vjedhur sekretet e tyre.

Operacioni, i njohur me emrin e kodit “Thesaurus” dhe më vonë “Rubicon”, renditet ndër më të guximshmit në historinë e CIA-s.

“Ishte grushti i inteligjencës së shekullit,” përfundon raporti i CIA-s.

“Qeveritë e huaja po paguanin para të mira për SHBA dhe Gjermaninë Perëndimore për privilegjin që mesazhet e tyre të koduara të lexoheshin nga të paktën dy (dhe ndoshta pesë ose gjashtë) vende të huaja.”

Që nga viti 1970 e tutje, CIA dhe Agjencia e Sigurisë Kombëtare, kontrollonin pothuajse çdo aspekt të operacioneve të Crypto – duke kryesuar mbi partnerët e tyre gjermanë mbi marrjen e vendimeve, hartimin e teknologjisë së saj dhe sabotimin e algoritmeve të saj, përcjell abcnews.al.

Pastaj, spiunët e SHBA dhe Gjermanisë Perëndimore u ulën dhe dëgjuan.

Ata monitoruan mullahët e Iranit gjatë pengjeve të vitit 1979, “ushqyen” inteligjencën për ushtrinë e Argjentinës në Britani gjatë Luftës së Falklands, ndoqën fushatat e vrasjeve të diktatorëve të Amerikës së Jugut dhe kapën zyrtarët libianë për bombën e vitit 1986 në Berlin.

Programi kishte kufij. Kundërshtarët kryesorë të Amerikës, përfshirë Bashkimin Sovjetik dhe Kinën, nuk ishin kurrë klientë të Crypto.

Dyshimet e tyre të bazuara mirë për lidhjet e kompanisë me Perëndimin i mbrojtën ata nga ekspozimi, megjithëse historia e CIA tregon që spiunët amerikanë mësuan shumë duke monitoruar ndërveprimet e vendeve të tjera me Moskën dhe Pekinin.

Kishte gjithashtu shkelje të sigurisë që e vendosnin Crypto nën retë e dyshimit. Dokumentet e lëshuara në vitet 1970 treguan një korrespodencë të gjerë – dhe inkriminuese – midis një përfaqësuesi të NSA dhe themeluesit të Crypto.

Të huajt u morën me deklaratat e pakujdesshme të zyrtarëve përfshirë presidentin Ronald Reagan.

Arrestimi i vitit 1992 i një shitësi të Crypto në Iran, i cili nuk e kuptoi se po shiste pajisje të mashtruara, shkaktoi një “stuhi publiciteti”, sipas CIA-s.

Por marrëdhënia e vërtetë e kompanisë me CIA-n dhe homologun e saj gjerman nuk ishte zbuluar deri më tani.

Agjensia gjermane e spiunimit, BND, besoi se rreziku i ekspozimit ishte shumë i madh dhe hoqi dorë nga operacioni në fillim të viteve 1990.

Rëndësia e kompanisë për tregun global të sigurisë kishte rënë në atë kohë, e shtrydhur nga përhapja e teknologjisë online e kodimit. Kodimi sot është aq i përhapur nga aplikacionet tek celularët.

Pavarësisht kësaj, operacioni Crypto është i rëndësishëm për spiunazhin modern. Mundësia dhe kohëzgjatja e saj ndihmon për të shpjeguar se si Shtetet e Bashkuara patën një oreks të pangopur për mbikëqyrje globale që u ekspozua në 2013 nga Edward Snowden.

Ekzistojnë gjithashtu dyshime të Crypto që vërtiten rreth kompanive moderne me lidhje të supozuara me qeveritë e huaja, përfshirë firmën ruse antivirus Kaspersky, një aplikacion i lidhur me Emiratet e Bashkuara Arabe dhe gjiganin kinez të telekomunikacionit Huawei.

Kjo histori bazohet në historinë e CIA-s dhe me një llogari paralele të BND, të marrë nga The Post dhe ZDF, gjithashtu edhe nga intervista me zyrtarë aktualë dhe të ish inteligjencës perëndimore, si dhe punonjës të Crypto.

Është e vështirë të vlerësohet se sa të jashtëzakonshme janë historitë e CIA dhe BND. Dosjet sensibilizuese të inteligjencës klasifikohen periodikisht dhe më pas publikohen.

Por është jashtëzakonisht e rrallë, të shohësh histori të një operacioni të fshehtë.

Washington Post ishte në gjendje të lexonte të gjitha dokumentet, por burimet këmbëngulën që vetëm fragmentet të botoheshin.

CIA dhe BND nuk pranuan të komentojnë, megjithëse zyrtarë amerikanë dhe gjermanë nuk e kundërshtuan origjinalitetin e dokumenteve.

E para është një dokument me 96 faqe, operacioni i përfunduar në 2004 nga qëndra e CIA-s për Studimin e Inteligjencës, një degë e brendshme historike. E dyta është një dokument i përpiluar nga zyrtarë gjermanë të inteligjencës në 2008.

Dokumentat tregojnë për konflikte midis dy partnerëve për paranë, kontrollin dhe kufijtë etikë.

Por të dy palët e përshkruajnë operacionin si të suksesshëm.

Ndonjëherë, përfshirë ato të viteve 1980, Crypto përbënte afërsisht 40% të kabllove diplomatike dhe transmetime të tjera nga qeveritë e huaja që NSA i deshifronte.

Gjatë gjithë kohës, Crypto gjeneroi miliona dollarë fitime që CIA dhe BND i ndanë dhe i përdorën në operacione të tjera.

Produktet e Crypto janë ende në përdorim në më shumë se një duzinë vende të botës.

Por kompania u shpërbë në vitin 2018, u likuidua nga aksionarët, identiteti i të cilëve është mbrojtur përgjithmonë nga ligjet bizantine të Lihtenshtajnit, një komb i vogël evropian me një reputacion për të ruajtuar burimet financiare.

Dy kompani blenë pjesën më të madhe të pasurive të Crypto. E para, CyOne Security, u krijua si pjesë e një menaxhimi dhe tani shet sisteme të sigurisë ekskluzivisht për qeverinë zvicerane.

Tjetra, Crypto International, mori përsipër markën e ish-ndërmarrjes dhe biznesin ndërkombëtar.

Secili këmbënguli se nuk ka asnjë lidhje të vazhdueshme me ndonjë shërbim të inteligjencës, por vetëm një pretendohet se nuk ka dijeni për pronësinë e CIA-s.

Deklaratat e tyre ishin përgjigje të pyetjeve nga The Post, ZDF dhe transmetuesi zviceran SRF, i cili gjithashtu kishte qasje në dokumente.

Një zëdhënës i CyOne nuk pranoi të trajtojë çdo aspekt të historisë së Crypto AG, por tha që firma e re nuk ka “lidhje me asnjë shërbim të huaj të inteligjencës”.

Andreas Linde, kryetari i kompanisë që tani ruan të drejtat për produktet dhe biznesin ndërkombëtar të Crypto, tha se ai nuk kishte njohuri për marrëdhëniet e kompanisë me CIA dhe BND para se të ballafaqohej me faktet në këtë histori.

“Ne në Crypto International nuk kemi pasur asnjëherë marrëdhënie me CIA ose BND – dhe ju lutem më besoni”, tha ai në një intervistë. “Nëse ajo që po thoni është e vërtetë, atëherë absolutisht unë ndihem i tradhtuar, dhe familja ime ndjehet e tradhtuar, dhe unë ndjehem se do të ketë shumë punonjës që do të ndjehen të tradhtuar, ashtu si edhe klientët”.

Qeveria zvicerane njoftoi të martën se po niste një hetim për lidhjet e Crypto AG me CIA dhe BND.

Dokumentet e CIA-s dhe BND tregojnë se zyrtarët zviceranë duhet ta kenë ditur me kohë për lidhjet e Crypto-s me shërbimet spiune të SH.B.A.-së dhe Gjermanisë, por ndërhynë vetëm pasi mësuan se mediat ishin gati të ekspozonin marrëveshjen.

Gazetat kryesisht shmangin pyetjet më shqetësuese, përfshirë ato që Shtetet e Bashkuara dinin – dhe çfarë bëri ose nuk bëri – për vendet që përdorën Crypto ndërsa ishin të angazhuar në komplote vrasjesh, fushata spastrimesh etnike dhe abuzime të të drejtave të njeriut.

Dokumentet mund të japin arsye për të rishikuar nëse Shtetet e Bashkuara ishin në gjendje të ndërhynin, ose të paktën të ekspozonin mizoritë ndërkombëtare, dhe nëse ata vendosën të vepronin në raste të tilla për të ruajtur hyrjen e tyre tek inteligjenca.

Dosjet nuk merren me dilema të dukshme etike në thelb të operacionit: mashtrimin dhe shfrytëzimin e kundërshtarëve, aleatëve dhe qindra punonjësve të paditur të Crypto-s.

Shumë njerëz udhëtuan në botë duke shitur ose shërbyer sisteme të mashtruara pa asnjë të dhënë që ata po e bënin këtë duke rrezikuar sigurinë e tyre.

Në intervistat e fundit, punonjësit e mashtruar – madje edhe ata që dyshonin gjatë kohës së tyre në Crypto se kompania po bashkëpunonte me inteligjencën perëndimore – thanë se zbulimet kanë rritur një ndjenjë tradhtie, për veten dhe klientët.

“Ju mendoni se bëni punë të mira dhe bëni diçka të sigurt,” tha Juerg Spoerndli, një inxhinier elektrik që punoi për 16 vite në Crypto. “Dhe atëherë ti e kupton që i mashtrove këta klientë.”

“A kam ndonjë kualifikim? Zero”, tha Bobby Ray Inman, i cili shërbeu si drejtor i NSA dhe zv / drejtor i CIA në fund të viteve 1970 dhe në fillim të viteve 1980.

Ky operacion i përhapur dhe i sofistikuar u rrit nga nevoja e ushtrisë amerikane për një pajisje të papërpunuar kodimi por kompakte.

Boris Hagelin, themeluesi i Crypto-së, ishte një sipërmarrës që lindi në Rusi, por iku në Suedi ndërsa Bolshevikët morën pushtetin.

Ai u largua përsëri për në Shtetet e Bashkuara kur nazistët pushtuan Norvegjinë në 1940.

Ai solli me vete një makinë kodimi që dukej si një kuti muzikore e fortifikuar, dhe një kuti të ingranazheve metalike.

Nuk ishte aq e përpunuar, as e sigurt, pasi makinat Enigma përdoren nga nazistët.

Por M-209 e Hagelin, siç u bë e njohur, ishte e lëvizshme dhe e përkryer për trupat në lëvizje. Shumë nga pajisjet e Hagelin janë ruajtur në një muze në Eindhoven, Hollandë.

Dërgimi i një mesazhi të sigurt me këtë pajisje ishte i lodhshëm pasi ingranazhet e fshehura do të ktheheshin dhe nxirrnin një mesazh të koduar në një shirit letre.

Një oficer më pas duhej ta transmetonte atë mesazh me kodin Morse tek një marrës në mënyrë që të kthente sekuecën.

Siguria ishte aq e dobët sa supozohej se gati çdo kundërshtar mund të gjente kodin shumë shpejt.

Gjatë luftës, rreth 140,000 M-209 u ndërtuan në fabrikën e shkrimit të makinave Smith Corona në Siracuse, NY, nën një kontratë të ushtrisë amerikane me vlerë 8.6 milion dollarë për Crypto.

Pas luftës, Hagelin u kthye në Suedi për të rihapur fabrikën e tij, duke sjellë me vete një pasuri personale.

Në fillim të viteve 50, ai zhvilloi një version më të avancuar të makinës së epokës së luftës me një sekuencë të re mekanike.

Të alarmuar nga aftësitë e CX-52 dhe pajisjeve të tjera të parashikuara nga Crypto, zyrtarët amerikanë filluan të diskutojnë atë që ata e quanin “problem”.

Këto ishin “Mesjeta e Errët e Kodimit Amerikan”, sipas historisë së CIA-s. Sovjetikët, Kinezët dhe Koreja e Veriut po përdorin sisteme të krijimit të kodeve që të ishin të padepërtueshëm.

Agjencitë spiune amerikane shqetësoheshin nëse pjesa tjetër e botës gjithashtu mund të blinte makina të sigurta nga Hagelin.

Amerikanët kishin disa pika të sigurta me Hagelin: ideologjinë e tij për vendin, shpresën e tij se Shtetet e Bashkuara do të mbeteshin një klient i sigurt.

Shtetet e Bashkuara kishin gjithashtu një pasuri më të rëndësishme: William Friedman.

I konsideruar gjerësisht si babai i kodimit amerikan, Friedman e kishte njohur Hagelin që në vitet ’30. Ata kishin krijuar një miqësi të përjetshme mbi prejardhjen dhe interesat e tyre të përbashkëta, përfshirë ndërlikimet që mund të kishte kodimi.

Nuk mund të ketë qenë kurrë një operacion nëse të dy burrat nuk do të shtrëngonin duart në marrëveshjen e parë të fshehtë midis Hagelin dhe inteligjencës amerikane gjatë darkës në Klubin Cosmos në Uashington në 1951.

Marrëveshja ishte si një thirrje për Hagelin, i cili kishte transferuar kompaninë e tij në Zvicër, për të kufizuar shitjet e modeleve të tij më të sofistikuara në vendet e aprovuara nga Shtetet e Bashkuara.

Kombet që nuk gjenden në atë listë do të kishin sisteme më të vjetra dhe të dobëta. Hagelin do të kompensohej për shitjet e humbura, deri në 700,000 dollarë.

U deshën vite që Shtetet e Bashkuara të arrinin deri në përfundimin e marrëveshjes. Por Hagelin iu përmbajt marrëveshjes që në fillim, dhe gjatë dy dekadave të ardhshme, marrëdhëniet e tij të fshehta me agjencitë e inteligjencës amerikane u thelluan.

Në vitin 1960, CIA dhe Hagelin hynë në një “marrëveshje licencimi” që i pagoi 855,000 dollarë për të rinovuar angazhimin e tij për marrëveshjen që ata realizuan.

Agjencia i pagoi atij 70,000 dollarë në vit dhe ai filloi t’i jepte kompanisë së tij shuma parash prej 10,000 dollarë për shpenzime “të marketingut” për të siguruar që Crypto – dhe jo pjesët e tjera të biznesit të kodimit- të mbyllnin kontratat me shumicën e qeverive të botës.

Ishte një “operacion mohues”, një skemë e krijuar për të parandaluar kundërshtarët të blinin teknologji që do t’u jepte atyre një avantazh. Por ishte vetëm fillimi i bashkëpunimit të Crypto me inteligjencën amerikane. Brenda një dekade, i gjithë operacioni i përkiste CIA dhe BND.

……
Zyrtarët amerikanë ishin lodhur që në fillim me idenë për të pyetur Hagelin nëse ai do të ishte i gatshëm t’i linte kriptologët amerikanë të studionin makinat e tij. Por Friedman i ndaloi ata.

CIA dhe NSA në mesin e viteve 1960, pranuan ndihmën që vinte nga vendet e tjera duke u përshtatur me teknologjinë e re.

Kriptologët e NSA ishin po aq të shqetësuar për ndikimin e mundshëm të qarqeve të integruara, të cilat dukeshin të gatshme për të mundësuar një epokë të re të kodimit të pathyeshëm. Por një nga analistët e lartë të agjencisë, Peter Jenks, identifikoi diçka të cënueshme.

Dy vite më vonë, në vitin 1967, Crypto solli një model të ri, të gjithin-elektronik, H-460, i cili ishte projektuar plotësisht nga NSA.

NSA programoi fshehurazi pajisjet për të rregulluar çelësat e tyre të kodimit. Dhe agjensia u përball me detyrën e vështirë për të përgjuar komunikimet e qeverisë tjetër, qoftë duke ndjekur sinjale nga ajri ose vite më vonë duke futur kabllot me fibër optike.

Por manipulimi i algoritmeve të Crypto-së lehtësoi procesin e zbulimit të kodeve, herë pas here duke zvogëluar një detyrë që në raste të tjera mund të kishte marrë muaj. Kompania krijoi dy versione të produkteve të saj – modele të sigurta që do t’u shiteshin qeverive miqësore.

Zhvendosja e Crypto në produktet elektronike e rriti biznesin aq shumë sa që u bë i pavarur nga NSA. Qeveritë e huaja u bashkuan me sistemet që dukeshin qartë superiore ndaj pajisjeve të vjetra mekanike, por që në fakt ishin më të lehta për kodimin e spiunëve amerikanë.

Deri në fund të viteve 1960, Hagelin ishte afërsisht 80 dhe në ankth për të siguruar të ardhmen për kompaninë e tij, e cila ishte rritur në më shumë se 180 punonjës. Zyrtarët e CIA-s ishin po ashtu të shqetësuar për atë që do të ndodhte me operacionin nëse Hagelin do t’a shiste ose do të vdiste papritmas.

Hagelin dikur kishte menduar ti kalonte kontrollin djalit të tij, Bo. Por zyrtarët e inteligjencës amerikane e vlerësuan atë si jo të duhur dhe punuan për të fshehur partneritetin nga ai. Bo Hagelin u vra në një aksident me makinë në Beltway në Uashington në 1970.

Zyrtarët e inteligjencës amerikane diskutuan idenë e blerjes së Crypto për vite me rradhë, por konfliktet midis CIA dhe NSA i ndaluan ata të vepronin derisa dy agjenci të tjera spiune u futën në lojë.

Shërbimet e inteligjencës franceze, gjermane perëndimore dhe shërbime të tjera evropiane ose kishin informacion për marrëveshjen me Shtetet e Bashkuara me Crypto ose e kuptuan vetë.

Në vitin 1967, Hagelin pranoi një ofertë nga shërbimi i inteligjencës franceze për të blerë kompaninë në partneritet me inteligjencën gjermane. Hagelin kundërshtoi ofertën dhe e raportoi atë tek CIA-s.

Por dy vite më vonë, gjermanët bënë një ofertë të njëjtë me bekimin e Shteteve të Bashkuara.

Në një takim në fillim të vitit 1969 në Ambasadën e Gjermanisë Perëndimore në Uashington, Wilhelm Goeing, vijoi me propozimin dhe pyeti nëse Amerikanët “ishin të interesuar të bëhen partnerë gjithashtu”.

Muaj më vonë, drejtori i CIA-s Richard Helms miratoi idenë e blerjes së Crypto dhe dërgoi një punonjës të Bonit, në kryeqytetin e Gjermanisë Perëndimore, për të negociuar kushtet me një kërkesë të madhe: francezët, zyrtarë të CIA i thanë Goeing, se do të duhej t’a “mbyllnin”.

Gjermania Perëndimore u pajtua me këtë lojë amerikane të pushtetit, dhe një marrëveshje midis dy agjencive spiune u regjistrua në qershor të vitit 1970 që mbante nënshkrimin e një oficeri të çështjes së CIA-s në Mynih, i cili ishte në fazat e para të sëmundjes së Parkinsonit.

Të dy agjencitë ranë dakord që t’a blinin në mënyrë të barabartë për afro 5,75 milion dollarë, por CIA i la gjermanëve të kuptojnë se si të parandalojnë çdo gjurmë të këtij transaksioni.

Një firmë ligjore e Lihtenshtajnit, Marxer dhe Goop, ndihmoi në fshehjen e identitetit të pronarëve të rinj të Crypto përmes një seri aksionesh “bartëse” që nuk kërkonin emra në dokumentet e regjistrimit. Firmës iu dha një pagë vjetore “më pak për punën e bërë, por më shumë për heshtjen dhe pranimin e tyre”, thotë historia e BND.

Gjithashtu u krijua një bord i ri drejtorësh për të mbikëqyrur kompaninë. Vetëm një anëtar i bordit, Sture Nyberg, e dinte përfshirjen e CIA-s. “Ishte përmes këtij mekanizmi,” tregon historia e CIA-s, “që BND dhe CIA kontrolluan aktivitetet” e Crypto. Nyberg u largua nga ndërmarrja në 1976. The Post dhe ZDF nuk mund ta lokalizonin ose të përcaktonin nëse ai është akoma gjallë.

Dy agjensitë e spiunazhit zhvilluan takimet e tyre të rregullta për të diskutuar se çfarë të bënin me blerjen e tyre. CIA përdori një bazë sekrete në Mynih, fillimisht në një bazë ushtarake të përdorur nga trupat amerikane dhe më vonë në papafingon e një ndërtese ngjitur me Konsullatën e SHBA, si seli për përfshirjen e saj në operacion.

CIA dhe BND ranë dakord për një sërë kodesh për programin. Crypto quhej “Minerva”, që është edhe titulli i historisë së CIA-s. Operacioni në fillim u emërtua me kodin “Thesaurus”, megjithëse në vitet 1980 u ndryshua në “Rubicon”.

Çdo vit, CIA dhe BND ndanin çdo fitim që Crypto kishte fituar, sipas historisë gjermane, e cila thotë se BND merrej me kontabilitetin dhe i dorëzonte paratë që i detyroheshin CIA-s në një garazh parkimi nëntokësor.

Që në fillim, partneriteti ishte me mosmarrëveshje të vogla dhe tensione.

Për CIA-s, BND shpesh dukej i shqetësuar me fitimet, dhe amerikanët “vazhdimisht i kujtonin gjermanët se ky ishte një operacion inteligjence, jo një ndërmarrje që bën para.”

Gjermanët u mahnitën nga gatishmëria e amerikanëve për të spiunuar të gjithë, edhe aleatët e saj më të afërt, përfshirë anëtarët e NATO-s Spanjë, Greqi, Turqi dhe Itali.

Të ndërgjegjshëm për kufizimet e aftësive të tyre për të drejtuar një kompani të teknologjisë së lartë, të dy agjencitë sollën të huaj në kompanitë e tyre.

Gjermanët regjistruan Siemens, me në qendër në Mynih, për të këshilluar Crypto për çështje biznesi dhe teknike në këmbim të pesë përqind të shitjeve të kompanisë. Shtetet e Bashkuara më vonë sollën Motorola duke e bërë të qartë për CEO e kompanisë se kjo po bëhej për inteligjencën amerikane. Siemens nuk pranoi të komentojë. Zyrtarët e Motorola po ashtu nuk dhanë asnjë koment.

Për zhgënjimin e saj, Gjermania asnjëherë nuk u pranua në paktin e inteligjencës që përfshinte Shtetet e Bashkuara, Britaninë, Australinë, Zelandën e Re dhe Kanadanë.

Por me partneritetin e Crypto, Gjermania u afrua më shumë në spiunazhin amerikan. Me mbështetjen e fshehtë të dy prej agjencive më të mëdha të inteligjencës në botë dhe mbështetjen e dy prej korporatave më të mëdha në botë, biznesi i Crypto lulëzoi.

Një tabelë në historinë e CIA tregon se shitjet u rritën nga 15 milion franga zvicerane në 1970 në më shumë se 51 milion në 1975, ose 19 milion dollarë. Kompania zgjeroi stafin me më shumë se 250 punonjës.

“Blerja e Minerva dha një shpërblim,” thotë historia e CIA-s për këtë periudhë.

……..
Perandoria e përgjimit e NSA u fokusua më tepër rreth tre objektivave kryesore gjeografike, secila me kodin e vet alfabetik: A për Sovjetikët, B për Azinë dhe G për këdo tjetër.

Në fillim të viteve 1980, më shumë se gjysma e inteligjencës nga grupi G po vinte përmes makinave Crypto.

Në 1978, ndërsa liderët e Egjiptit, Izraelit dhe Shteteve të Bashkuara u mblodhën në Camp David për bisedime mbi një marrëveshje paqeje, NSA po monitoronte fshehurazi komunikimet e Presidentit Egjiptian Anwar Sadat në Kajro.

Një vit më vonë, pasi militantët iranianë sulmuan ambasadën amerikane dhe morën 52 pengje amerikane, administrata Carter kërkoi lirimin e tyre përmes Algjerisë. Inman, i cili shërbeu si drejtor i NSA në atë kohë, tha që ai ka pasur telefonata rregullisht nga Presidenti Carter.

“Ne i’u përgjigjëm pyetjeve të tij rreth 85% të kohës,” tha Inman. Kjo për shkak se iranianët dhe algjerianët ishin duke përdorur pajisjet Crypto.

Inman tha se operacioni gjithashtu e kishte vendosur atë në një nga lidhjet më të ndërlikuara që ai mund të kishte në shërbimin qeveritar.

Në një moment, NSA përgjoi libianët që treguan se vëllai i presidentit, Billy Carter, po kërkonte të avanconte interesat e Libisë në Uashington dhe ishte në listën e liderit Moammar Gaddafi.

Inman ia referoi çështjen Departamentit të Drejtësisë. FBI nisi një hetim të Carter, i cili mohoi se kishte marrë pagesa. Si përfundim ai nuk u ndoq penalisht por ra dakord të regjistrohej si një agjent i huaj.

Në vitin 1981, Arabia Saudite ishte klienti më i madh i Crypto, i ndjekur nga Irani, Italia, Indonezia, Iraku, Libia, Jordania dhe Koreja e Jugut.

Për të mbrojtur pozicionin e saj në treg, Crypto dhe pronarët e saj të fshehtë të angazhuar në fushata delikate kundër kompanive rivale, sipas dokumenteve, iu vunë pas zyrtarëve të qeverisë me anë të ryshfeteve.

Crypto dërgoi një përfaqësues të kompanisë në Rijad, Arabinë Saudite, me 10 ora Rolex në valixhen e tij, thotë BND, dhe më vonë organizoi një program trajnimi për sauditët në Zvicër, ku koha e preferuar e pjesëmarrësve ishte të vizitonin shtëpitë publike, të cilat kompania gjithashtu i kishte financuar.

Nigeria bleu një dërgesë të madhe të makinave Crypto, por dy vite më vonë, kur ende nuk kishte asnjë pagesë të duhur të inteligjencës, një përfaqësues i kompanisë u dërgua për të hetuar.

“Ai i gjeti pajisjet në një depo ende në paketimin e saj origjinal,” sipas dokumentacionit gjerman.

Dokumentet zakonisht tregojnë informacione mbi inteligjencën nga operacioni në terma të gjerë dhe ofrojnë pak njohuri mbi mënyrën e përdorimit të tij.

Reagan duket se ka rrezikuar operacionin Crypto pasi Libia ishte pjesë e bombardimit të vitit 1986 në Berlinin Perëndimor ku dy ushtarë amerikanë dhe një grua turke u vranë si rezultat i sulmit.

Reagan urdhëroi sulme hakmarrëse ndaj Libisë 10 ditë më vonë.

Ndër viktimat e raportuara ishte një nga vajzat e Gadafit. Në një fjalim drejtuar vendit duke njoftuar për protestat, Reagan tha se Shtetet e Bashkuara kishin prova të bashkëpunimit të Libisë.

Provat, tha Reagan, treguan se ambasada e Libisë në Berlinin Lindor mori urdhra për të kryer sulmin një javë para se të ndodhte.

Pastaj, një ditë pas bombardimeve, “ata raportuan përsëri në Tripoli për suksesin e madh të misionit të tyre”.

Fjalët e Reagan sqaruan se komunikimet e Tripolit me Berlinin Lindor ishin përgjuar dhe deshifruar.

Por Libia nuk ishte qeveria e vetme që kishte marrë të dhënat që Reagan kishte siguruar.

Irani, i cili e dinte se Libia përdorte gjithashtu makina Crypto, u shqetësua gjithnjë e më shumë për sigurinë e pajisjeve të saj.

Teherani nuk veproi për këto dyshime deri gjashtë vite më vonë.

………
Pas blerjes së CIA-s dhe BND-së, një nga problemet më shqetësuese për partnerët e fshehtë ishte sigurimi që fuqia punëtore e Crypto-së të mbetej e paprekur.

Punonjësit ishin të paguar mirë dhe kishin burime të mjaftueshme.

E megjithatë, ata që bashkëpunuan më shumë me modelet e kodimit vazhdimisht po afroheshin për të zbuluar sekretin thelbësor të operacionit.

Inxhinierët dhe projektuesit përgjegjës për zhvillimin e modeleve të makinave shpesh i vunë në dyshim algoritmet që fshiheshin mbi to.

Drejtuesit e Crypto shpesh i bindën punonjësit të besonin se modelet po siguroheshin si pjesë e marrëveshjes së këshillimit me Siemens.

Por, edhe sikur të ishte kështu, pse ishin të metat e kodimit aq të lehta për tu parë, dhe pse inxhinierët e Crypto ishin kaq të “të paaftë” për t’i rregulluar ato?

Në vitin 1977, Heinz Wagner, shefi ekzekutiv i Crypto i cili e dinte rolin e vërtetë të CIA dhe BND, papritmas pushoi një inxhinier.

Inxhinieri, Peter Frutiger, kishte kohë që dyshonte se Crypto po bashkëpunonte me inteligjencën gjermane. Ai kishte bërë udhëtime të shumta në Damask për të kuptuar ankesat në lidhje me produktet e tyre Crypto dhe me sa duket, pa autorizim nga selia, kishte rregulluar problemet te tyre.

Frutiger “e kishte kuptuar sekretin e Minerva dhe nuk ishte i sigurt me të”, sipas historisë së CIA-s.

Pavarësisht kësaj, agjensia ishte e lidhur me Wagner për të parë se çfarë bëntë Frutiger në vend se të gjente një mënyrë për ta mbajtur të qetë në listën e pagave të kompanisë. Frutiger nuk pranoi të komentojë për këtë histori.

Zyrtarët amerikanë u shqetësuan edhe më shumë kur Wagner punësoi një inxhiniere elektrike të talentuar në 1978 me emrin Mengia Caflisch.

Ajo kishte qëndruar disa vite në Shtetet e Bashkuara duke punuar në Universitetin e Maryland para se të kthehej në vendin e saj të lindjes në Zvicër dhe të aplikonte për një vend pune në Crypto.

Wagner fitoi shansin për t’u punësuar. Por zyrtarët e NSA menjëherë ngritën shqetësimin se ajo ishte “shumë inteligjente për të mos kuptuar asgjë”.

Paralajmërimi u quajt si i parëndësishëm pasi Caflisch së shpejti filloi të hetojë dobësitë e produkteve të kompanisë.

Ajo dhe Spoerndli, një koleg në departamentin e kërkimit, provuan teste të ndryshme dhe “sulme të thjeshta” në pajisje, duke përfshirë një model, HC-570, që u ndërtua duke përdorur teknologjinë Motorola, tha Spoerndli në një intervistë.

“Ne i vëzhguam operacionet e brendshme hap pas hapi,” tha Spoerndli, dhe u bindëm se ata mund të zbulojnë kodin duke krahasuar vetëm 100 karaktere të tekstit të koduar me një mesazh themelor, të pakoduar. Ishte një nivel sigurie jashtëzakonisht i ulët, tha Spoerndli në një intervistë muajin e kaluar.

“Algoritmet,” tha ai, “gjithmonë dukeshin të dyshimta”

Në vitet pasuese, Caflisch vazhdoi të paraqiste probleme. Në një moment, ajo hartoi një algoritëm aq të fortë sa zyrtarët e NSA shqetësoheshin se do të ishte i palexueshëm.

“Unë thjesht kisha një ide se diçka mund të ishte e çuditshme,” tha Caflisch në një intervistë muajin e kaluar.

Kompania u shiti 50 modele të sigurta bankave për t’i mbajtur ato larg nga qeveritë e huaja.

Për shkak se këto dhe zhvillime të tjera ishin aq të vështira për tu mbrojtur, Wagner në një moment i tha një grupi të zgjedhur të anëtarëve të njësisë së kërkimit dhe zhvillimit që Crypto “nuk ishte plotësisht i lirë të bënte atë që donte”.

Por CIA dhe BND u bënë gjithnjë e më të bindur se ndërhyrja e tyre ishte e paqëndrueshme.

Në vitet 70, partnerët e fshehtë vendosën të gjejnë diçka të magjishme, e cila mund të ndihmonte në krijimin e makinave më të përparuara – dhe më pak të zbulueshme.

Të dy agjencitë iu drejtuan shërbimeve të tjera spiune për kandidatët e mundshëm përpara se të vendosnin për një individ të paraqitur nga shërbimi i inteligjencës suedeze. Për shkak të lidhjeve të Hagelit me vendin, Suedia ishte e aprovuar për operacionin që nga fillimi i saj.

Kjell-Ove Widman, një profesor i matematikës në Stokholm, ishte i njohur në qarqet akademike evropiane me hulumtimin e tij mbi kodimet. Widman kishte bashkëpunuar ngushtë me zyrtarët e inteligjencës suedeze.

Zyrtarët e përfshirë në rekrutimin e Widman e përshkruanin atë si njeri të thjeshtë. Ai erdhi në Mynih në 1979 .

Widman u përball me pyetje nga një gjysmë duzine burrash të ulur rreth një tryeze në një sallë konferencash.. Ndërsa një pjesë e grupit shkoi për drekë, dy burra i kërkuan Widman të qëndronte për një bisedë private.

“A e dini se çfarë është ZfCh?” e pyeti Jelto Burmeister, një oficer i çështjes BND. Kur Widman u përgjigj se e dinte, Burmeister tha: “Tani, a e kupton se kush është me të vërtetë në pronësi të Crypto AG?”

Në atë pikë, Widman u prezantua me Richard Schroeder, një oficer CIA i vendosur në Mynih për të menaxhuar përfshirjen e agjencisë në Crypto.

Widman vulosi ardhjen e tij në kompani..

Crypto e bëri Widman një “këshilltar shkencor”. Ai u bë agjent i fshehur i spiunëve duke u larguar nga Zugu çdo gjashtë javë për takime të fshehta me përfaqësuesit e NSA dhe ZfCh.

Ata do të binin dakord për modifikimet dhe do të hartonin skema të reja të kodimit. Pastaj Widman do t’ia dorëzonte projektet inxhinierëve të Crypto. Historia e CIA e quan atë “njeri të pazëvendësueshëm” dhe “ardhjen më të rëndësishëm në historinë e programit Minerva”.

Me ardhjen e Widman ata adoptuan një sërë parimesh për algoritmet sipas BND. Në 1982, kur Argjentina u bind se pajisjet e saj Crypto kishin zbuluar mesazhe sekrete dhe kishin ndihmuar forcat britanike në Luftën e Falklands, Widman u dërgua në Buenos Aires. Widman u tha NSA se ndoshta kishte zbuluar një pajisje të vjetër që Argjentina po përdorte, por që produkti kryesor që ata blenë nga Crypto, CAG 500, mbeti “i pazbuluar”.

Widman është në pension tani dhe jeton në Stokholm. Ai nuk pranoi të komentojë. Vite pas rekrutimit të tij, ai u tha zyrtarëve amerikanë se e shihte veten si “të angazhuar në një luftë kritike për përfitimin e inteligjencës perëndimore”, sipas dokumentit të CIA.

Po atë vit, Hagelin, asokohe 90 vjeç, u sëmur në një udhëtim në Suedi dhe u shtrua në spital. Ai u shërua dhe më vonë u kthye në Zvicër, por zyrtarët e CIA u shqetësuan për letrat personale të Hagelin në zyrën e tij në Zug.

Ai shkoi për të marë letrat e tij dhe për vizitorët, u prezantua si një historian i interesuar për jetën e Hagelin. Schroeder nxori dokumentet “që ishin inkriminuese”, sipas historisë, dhe i dërgoi ato përsëri në selinë e CIA “, ku ata qëndrojnë edhe sot e kësaj dite”.

Hagelin mbeti i paralizuar deri sa vdiq në 1983. Shrwderi u tërhoq nga CIA më shumë se një dekadë më parë dhe jep mësime me kohë të pjesshme në Universitetin Georgetown. Kur u kontaktua nga një gazetar nga The Post, nuk pranoi të jepte asnjë deklaratë
Crypto humbi shumë para gjatë viteve 1980. Agjensitë spiune amerikane përgjuan më shumë se 19,000 komunikime iraniane të dërguara përmes makinave Crypto gjatë luftës dhjetëvjeçare të këtij vendi me Irakun.

Kodimet e Iranit ishin “80 deri 90 përqind të lexueshme” për spiunët amerikanë. Në vitin 1989, përdorimi i pajisjeve Crypto nga Vatikani ishte i rëndësishëm në manovrat e SH.B.A.-së për liderin Panamez, Manuel Antonio Noriega. Kur diktatori kërkoi strehim, vendndodhja e tij u zbulua nga mesazhet e koduara në qytetin e Vatikanit.

Sidoqoftë, në vitin 1992, operacioni Crypto u përball me krizën e tij të parë të madhe: Irani, duke vepruar me ngulm mbi dyshimet e tij, arrestoi një shitës të një kompanie.

Hans Buehler, atëherë 51 vjeç, u konsiderua një nga shitësit më të mirë të kompanisë. Irani kishte një nga kontratat më të mëdha të kompanisë dhe Buehler kishte udhëtuar brenda dhe jashtë Teheranit për vite me rradhë. Kishte momente të tensionuara, duke përfshirë edhe atë kur ai u mor në pyetje në vitin 1986 nga zyrtarët iranianë pas bombardimeve dhe sulmeve raketore amerikane në Libi.

Gjashtë vite më vonë, ai u nis për në Teheran, por nuk arriti të kthehej në orar. Crypto i kërkoi ndihmë autoriteteve zvicerane dhe u tha që ai ishte arrestuar nga iranianët.

Zyrtarët zviceranë lejuan të vizitojnë Buehler dhe ata raportuan se ai ishte ” shumë i rënduar psikoligjikisht” sipas CIA-s.
Buehler u lirua nëntë muaj më vonë pasi Crypto pranoi t’i paguante iranianëve 1 milion dollarë.

CIA nuk pranoi t’a merrte përsipër, duke përmendur se politika amerikane ishte kundër dorëzimit të kërkesave për shpërblim pengjesh.

Buehler nuk dinte asgjë për marrëdhëniet e Crypto me CIA dhe BND ose dobësitë që kishin në pajisjet e tij. Por ai u kthye i traumatizuar dhe më dyshime se Irani dinte më shumë për kompaninë për të cilën punonte sesa ai. Buehler filloi të flasë para organizatave të lajmeve zvicerane për dyshimet e tij.

Në vitin 1994, kriza u thellua kur Buehler u shfaq në televizionin zviceran me një raport ku shfaqej edhe Frutiger, identiteti i të cilit u fsheh për shikuesit.

Buehler vdiq në vitin 2018. Frutiger, inxhinieri që ishte pushuar nga puna për rregullimin e sistemeve të kodimit të Sirisë vite më parë, nuk iu përgjigj kërkesave të tyre.

Michael Grupe pranoi të fliste për televizionin zviceran.
Edhe pse u deshën disa vite që polemika të harrohej. Në 1995, Baltimore Sun drejtoi një seri hetimesh për NSA, duke përfshirë “Rigging the Game”, që ekspozoi aspektet e marrëdhënies së agjencisë me Crypto.

Artikulli raportonte se zyrtarët e NSA kishin udhëtuar në Zug në mesin e viteve 1970 për takime sekrete me drejtuesit e Crypto. Zyrtarët ishin si konsulentë për një kompani të quajtur “Intercomm Associates”, por më pas vazhduan të prezantohen me emrat e tyre të vërtetë.

Disa punonjës filluan të kërkojnë diku tjetër për punë. Dhe të paktën një shumicë vendesh – përfshirë Argjentinën, Italinë, Arabinë Saudite, Egjiptin dhe Indonezinë – ose anuluan ose pezulluan kontratat e tyre me Crypto.

Çuditërisht, Irani nuk ishte në mesin e tyre, sipas dosjes së CIA-s, dhe “rifilloi blerjen e pajisjeve CAG menjëherë”.
Viktima kryesore e krizës “Hydra”, emri i koduar i çështjes Buehler, ishte partneriteti CIA-BND.

Për vite me radhë, zyrtarët e BND kishin rishqyrtuar refuzimin e homologut të tyre amerikan.

Në historinë gjermane, Wolbert Smidt, ish drejtori i BND, u ankua se Shtetet e Bashkuara “donin të merreshin me aleatët ashtu si ata merreshin me vendet e Botës së Tretë”. Një zyrtar tjetër i BND i bëri jehonë këtij komenti, duke thënë se për amerikanët “në botën e inteligjencës nuk kishte miq”.

Lufta e Ftohtë kishte përfunduar, Muri i Berlinit kishte rënë dhe Gjermania kishte përparësi të ndryshme. Ata e panë veten shumë më të ekspozuar ndaj rreziqeve të operacionit Crypto.

Hydra kishte vrarë disa gjermanë, sepse kishin frikë se zbulimi i përfshirjes së tyre do të shkaktonte zemërim evropian dhe do të çonte në pasoja të mëdha politike dhe ekonomike.

Në 1993, Konrad Porzner, shefi i BND, ia bëri të qartë drejtorit të CIA-s James Woolsey se mbështetja në radhët e sipërme të qeverisë gjermane po binte, dhe se gjermanët mund të kërkojnë edhe më shumë nga partneriteti Crypto. Më 9 shtator, shefi i stacionit të CIA në Gjermani, Milton Bearden, arriti një marrëveshje me zyrtarët e BND për CIA për të blerë aksionet e Gjermanisë për 17 milion dollarë, sipas CIA-s.

Në historinë gjermane, zyrtarë të lartë të inteligjencës fajësojnë liderët politikë se i kanë dhënë fund një prej programeve më të suksesshme të spiunazhit që BND kishte qenë ndonjëherë pjesë e tij.

Dokumentet e Snowden siguruan atë ishte një përgjigje shqetësuese, duke treguar se agjensitë e inteligjencës amerikane jo vetëm që e konsideronin Gjermaninë si një shënjestër, por monitoruan celularin e Kancelares gjermane Angela Merkel.
Historia e CIA-s përfundimisht përfundon me largimin e Gjermanisë nga programi, në 2004 dhe përmban udhëzime të qarta se operacioni ishte ende në zhvillim e sipër.

Për shembull, çështja Buehler ishte “shkelja më e rëndë e sigurisë në historinë e programit”, por nuk ishte fatale.
Si rezultat, CIA duket se ka kaluar vite duke kërkuar një operacion që ishte më i vlefshëm si një platformë inteligjence sesa një ndërmarrje biznesi.

Linja e saj e produkteve u zvogëlua dhe të ardhurat e saj dhe baza e klientëve u tkurr.

Shumë qeveri nuk u morën kurrë me kalimin në sistemet më të reja të kodimit që u rritën në vitet 1990 dhe më gjerë. Kjo ishte veçanërisht e vërtetë për kombet më pak të zhvilluara, sipas dokumenteve.

Shumica e punonjësve të identifikuar në historitë e CIA dhe BND ishin në vitet 70 ose 80, dhe disa prej tyre kanë vdekur. Në intervistat në Zvicër muajin e kaluar, disa ish-punëtorë të Crypto-s të përmendur në dokumente treguan se sa të shqetësuar ishin për përfshirjen e tyre në kompani.

Ata kurrë nuk ishin informuar për marrëdhëniet e saj të vërteta me shërbimet e inteligjencës. Por ata kishin vetëm dyshime.
“Ose është dashur të largohemi ose është dashur ta pranojmë atë në një mënyrë të caktuar,” tha Caflisch, tani 75 vjeç, e cila u largua nga ndërmarrja në 1995, por vazhdon të jetojë në periferi të Zug .

“Kishte arsye që unë u largova,” tha ajo, përfshirë shqetësimin e saj me dyshimet në Crypto dhe dëshirën e saj për të qenë më shumë në shtëpi me fëmijët e saj. Pas zbulimeve të fundit, ajo tha: “Shpesh mendoj nëse duhej të isha larguar më herët”.

Shumica e drejtuesve të përfshirë direkt në operacion ishin të motivuar nga qëllimi ideologjik dhe refuzuan çdo pagesë nga Crypto. Widman ishte ndër ata që iu bënë disa përjashtime. “Ndërsa pensioni i tij po afrohej, kompensimi i tij i fshehtë u rrit ndjeshëm,” thotë historia e CIA-s. Atij gjithashtu iu dha një medalje që mbante vulën e CIA-s.

Pas largimit të BND, CIA zgjeroi mbledhjen e saj të kompanive në sektorin e kodimit sipas ish zyrtarëve të inteligjencës perëndimore, përcjell abcnews.al.

Duke përdorur para të grumbulluara nga operacioni Crypto, agjensia fitoi fshehurazi një firmë të dytë. Dokumentet nuk zbulojnë detaje rreth këtyre detajeve. Por historia e BND vë në dukje se një nga rivalët e Crypto – Gretag AG, gjithashtu me qendër në Zvicër – “u mor nga një ‘Amerikan’ dhe, pas një ndryshimi të emrave në 2004, u “zhduk”.

Agjensitë e inteligjencës amerikane duket se kanë qenë të kënaqur që lejuan operacionin Crypto të eliminohej, edhe pse vëmendja e NSA u zhvendos në gjetjen e mënyrave për të shfrytëzuar shtrirjen globale të Google, Microsoft, Verizon dhe fuqitë e tjera të teknologjisë amerikane.

Në vitin 2017, selia e Crypto afër Zug u shit tek një kompani tregtare e pasurive të patundshme. Në vitin 2018, pjesët e mbetura të kompanisë u ndanë dhe u shitën.

Transaksionet dukeshin të projektuara për të siguruar mbulimin e largimit të CIA-s.

Blerja e një pjese të biznesit në Zvicër nga CyOne ishte e strukturuar si një blerje menaxheriale, duke bërë të mundur që punonjësit e lartë të Crypto të zhvendoseshin në një kompani të re të izoluar nga rreziqet e spiunazhit dhe me një burim të besueshëm të ardhurash.

Qeveria zvicerane, e cila gjithnjë shiste versione të sigurta të sistemeve të Crypto, tani ishtë klienti i vetëm i CyOne.

Giuliano Otth, i cili shërbeu si CEO i Crypto AG nga 2001 deri në shpërbërjen e tij, fitoi të njëjtin pozicion në CyOne në kompanitë zvicerane. Duke pasur parasysh mandatin e tij në Crypto, besohej se ai dëshironte pronësinë e kompanisë CIA, ashtu si të gjithë paraardhësit e tij në këtë punë.

“As CyOne Security AG dhe zoti Otth nuk kanë ndonjë koment në lidhje me historinë e Crypto AG”, tha kompania në një deklaratë.
Llogaritë ndërkombëtare dhe asetet e biznesit të Crypto-it iu shitën Linde, një sipërmarrës suedez, e cila vjen nga një familje e pasur.

Me të marrë përsipër operacionet, Linde madje lëvizi disa nga pajisjet historike të Hagelin që ishin të ruajtura në një ekran në hyrje të fabrikës.

Kur u përball me provat që Crypto kishte në pronësi të CIA dhe BND, Linde dukej i tronditur dhe tha se gjatë negociatave ai kurrë nuk e kishte mësuar identitetin e aksionarëve të kompanisë.
Në një intervistë më vonë, Linde tha që kompania e tij po heton të gjitha produktet që shet për të përcaktuar nëse ato kanë ndonjë gjë të fshehur.

Kur u pyet përse nuk arriti të takohej me Otth dhe të tjerët që ishin të përfshirë në transaksion Linde tha se ai i kishte konsideruar këto si “vetëm thashetheme”.

Ai tha se kishte fituar siguri nga fakti se Crypto vazhdoi të kishte kontrata thelbësore me qeveritë e huaja, vendet për të cilat ai supozonte se kishte testuar produktet e kompanisë .”Unë madje fitova emrin e markës, ‘Crypto”, “tha ai, duke nënvizuar besimin e tij në qëndrueshmërinë e kompanisë. Duke pasur parasysh informacionin që tani po del në dritë, ai tha, ky “ishte ndoshta një nga vendimet më pak të zgjuara që kam marrë ndonjëherë në karrierën time”.

Likuidimi i kompanisë u krye nga e njëjta firmë ligjore e Lihtenshtajnit që siguroi mbulimin për shitjen e Hagelin në CIA dhe BND 48 vite më parë.

Kushtet e transaksioneve për vitin 2018 nuk janë bërë të ditura, por zyrtarët aktual dhe të mëparshëm vlerësuan vlerën e tyre totale midis 50 dhe 70 milion dollarë.
Për CIA, paratë do të kishin qenë si një shlyerje përfundimtare nga Minerva. /Publikuar në WashingtonPost, Përgatiti abcnews

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here