Një ish-ushtarak me veshje të plotë sulmi dhe automatik në dorë, ka mësyrë në një qendër të kafshëve në Australi, teksa besonte se macja e tij e humbur po mbahej aty.

Rrjedha e cuditshme e ngjarjeve u shpalos të hënën në jug të kryeqytetit Melbourne, u tha dje në gjykatë, ku i ndaluari kishte kryer aksionin e tmerrshem në stil Rambo, mes civilëve.

44 vjeçari Tony Ëittmann, baba i tre fëmijëve dhe veteran i ushtrisë, ishte aq i nervozuar sa kërcënoi me armën e mbushur punonjësen e strehës së kafshëve dhe më pas e lidhi në parkingun e qendrës.

“Bëj si të them dhe nuk do të të qëlloj,” raportohet se e kishte kërcënuar ai.

Ish-ushtaraku i përjashtuar nga ushtria për mungesë disipline, akuzohet tashmë për pengmarrje, burgosje të paligjshme dhe grabitje të armatosur.

Ëittmann i tëri në veshje taktike ushtarake, me helmetë dhe maskë fytyrë, sulmoi qendrën e kashëve Cranbourne Ëest pasi besonte se aty po mbahej macja e tij.

Pasi i ishte refuzuar aksesi një ditë më parë, ai kishte marrë në dorë cështjen dhe i armatosur detyroi gruan t’i tregonte ku ndodheshin macet.

Por Ëittmann jo vetëm nuk gjeti macen e tij por tashmë është burgosur pa të drejtë lirie me kusht.

Prokurorët thanë se krimi i ka lënë të prekurit në gjendje shoku.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here