Policia portugeze kapi më shumë se 5 tonë kokainë me vlerë 232 milionë dollarë në një jaht 79 metra në Oqeanin Atlantik, në një operacion në bashkëpunim me autoritetet spanjolle, britanike dhe amerikane.

Operacioni, i quajtur “Batica e Bardhë”, ndaloi sasinë rekord të kokainës që të hynin në Evropë përmes Gadishullit Iberik, sasia më e madhe e kapur nga autoritetet portugeze në më shumë se 15 vjet.

Në pranga ranë 3 persona, që dyshohet se janë pjesë e një organizate të fuqishme kriminale ndërkombëtare të trafikut të sasive të mëdha të kokainës. Dy prej të arrestuarve janë spanjollë ndërsa tjetri peruan.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here