Ata që duan të humbin kilogramët e tepërt dhe ta mbajnë trupin e tyre të shëndetshëm duhet ta dinë që dieta dhe stërvitja luajnë një rol të rëndësishëm.

Monitorimi i marrjes së kalorive është gjithashtu i rëndësishëm në procesin e humbjes së peshës, dhe ushqimet me kalori të ulët mund të ndihmojnë me këtë, të cilat do të sigurojnë një ndjenjë të ngopjes dhe në të njëjtën kohë do t’ju ndihmojnë të humbni peshë.

Brokoli është një nga ushqimet më të shëndetshme në botë, i pasur me fibra, minerale dhe vitamina përfshirë vitaminat A, C, E, K dhe B.

Ato përmbajnë rreth 2.6 gram fibra dhe vetëm 34 kalori për 100 gram, prandaj ato janë një ushqim i shkëlqyer për konsum në procesin e humbjes së peshës.

Rreth 89 përqind e brokolit përbëhet nga uji, dhe kjo perime jep një ndjenjë më të gjatë të ngopjes dhe parandalon marrjen e ushqimeve të pashëndetshme.

Karotat janë jashtëzakonisht ushqyese, ato mund të gatuhen ose të hahen të papërpunuara.

Është e pasur me vitaminë A dhe fibra dhe është vërtet e mrekullueshme për humbjen e peshës.

Kur bëhet fjalë për kaloritë, një tas, ose 128 gram, përmban vetëm 53 kalori. Gjithashtu, karotat janë të mira për shikimin.

Selino hidraton trupin sepse uji përbën 95 përqind të përbërjes së tij.

Ka vetëm 16 kalori në 100 gram selino dhe për këtë arsye bën mrekulli për njerëzit që duan të heqin qafe kilogramët e tepërt.

Selino është e pasur me fibra dhe vitamina që veprojnë si antioksidantë natyralë.

Kale është e pasur me mikronutrientë, vitamina A, C dhe K, si dhe mangan, të cilët përshpejtojnë metabolizmin.

Në 100 gram ka rreth 500 kalori, 2 gram fibra dhe 84.5 për qind ujë. Kjo perime jeshile gjithashtu kontribuon në humbjen e peshës.

Rukola përmban sasi të mëdha kalciumi, hekuri dhe kaliumi, dhe 20 gramë nga kjo perime jeshile ka vetëm 5 kalori.

Është i pasur me proteina, acide yndyrore dhe ujë, dhe është një burim i shkëlqyer i vitaminave A, C dhe K. Këto vitamina nxisin imunitetin dhe koagulimin e gjakut.

Mollët janë shumë ushqyese dhe të shëndetshme, dhe në sasinë prej 125 gramë ka rreth 57 kalori dhe 3 gram fibra.

Mollët do të japin një ndjenjë të ngopjes dhe do të ndihmojnë në humbjen e peshës, dhe gjithashtu zvogëlojnë rrezikun e diabetit të tipit 2 dhe përmirësojnë shëndetin e traktit tretës.

Manaferra mund të shërbejë si rostiçeri dhe është e ulët në kalori. Një shembull janë manaferrat, të cilat përmbajnë 43 kalori për 100 gram, ndërsa e njëjta sasi luleshtrydhe ka rreth 48 kalori.

Gjysmë filxhan boronica do të thotë një marrje prej rreth 40 kalori.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here