Libani është goditur sot nga një tjetër shpërthim, ndërkohë që retë e tymit kanë mbuluar qiellin.

Shpërthimi dyshohet të ketë ndodhur në një depo armësh në Hezbollahut.

Sipas “Daily Mail” burime zyrtare kanë deklaruar se shpërthimi ka ndodhur si pasojë e një gabimi teknik dhe për pasojë janë plagosur disa persona.

Qytetarët kanë dëshmuar të trembur se kanë ndjerë tokën të dridhej dhe kanë parë njerëz të plagosur.

Një zyrtar i Hezbollahut tha se natyra e shpërthimit nuk ishte ende e qartë, ndërsa një zyrtar libanez i sigurisë tha se shpërthimi kishte ndodhur në një depo armësh.

Hezbollah dhe Izrael bënë një luftë njëmujore në 2006-ën, që kur grupi i mbështetur nga Irani mendohet të ketë grumbulluar dhjetëra mijëra raketa.

Ushtria izraelite nuk pranoi të komentojë mbi shpërthimin e sotëm.

Ndërkohë kujtojmë se qeveria e Libanit dha dorëheqjen pas shpërthimit në Bejrut që vrau gati 200 njerëz, plagosi 6.500 të tjerë dhe shkatërroi pjesë të mëdha të qytetit.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here