Disa njerëz janë vrarë dhe të tjerë janë plagosur pasi një burrë qëlloi qytetarët me shigjeta në një qytet në Norvegji.

I dyshuari u kap pas sulmit në qytetin Kongsberg, 80 milje (80 km) në jug-perëndim të kryeqytetit, Oslo, tha një zëdhënës i policisë.

“Burri është kapur … nga informacioni që kemi tani, ky person i ka kryer këto veprime i vetëm,” u tha gazetarëve.

“Disa njerëz janë plagosur dhe disa kanë vdekur.”

Ai nuk pranoi të komentojë numrin e viktimave, por tha se kishte “disa skena krimi”.

Mediat lokale raportuan një operacion të madh të reagimit emergjent në qytet, duke përfshirë policinë e armatosur, dy helikopterë dhe më shumë se 10 ambulanca.

Ministrja norvegjeze e drejtësisë dhe sigurisë publike, Monica Maeland, ka marrë përditësime mbi sulmet dhe po monitoronte nga afër situatën, tha ministria.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here