Receta e parë supë me thjerrëza

Përbërësit:

1 kokërr qepë

2 karota mesatare

2 thelpinj hudhër

1  gjethe dafine

Rigon, borzilok

1 kuti domate

1 gotë thjerrëza

1,5 l ujë

350 gr spinaq

2-3 lugë gjelle uthull

Vaj ulliri

Kripë dhe piper i zi

Përgatitja:

Shpëlajmë thjerrëzat dhe i japim një valë për 10 minuta në temperaturë të ulët. Shtojmë në tenxhere 4 lugë gjelle vaj ulliri, qepë të grirë hollë, karota gjysmë rrethore, selinonë e prerë në feta, hudhrat dhe i kaurdisim mirë për 3-4 minuta. Shtojmë erëzat (dafinë, borzilok e rigon), thjerrëzat, ujin e nxehtë, kripë e piper të zi dhe 2 lugë gjelle uthull. E lëmë të ziejë për 20 minuta në temperaturë nën mesatare. Në 2 minutat e fundit shtojmë spinaqin.

Supë me thjerrëza
 

Receta e dytë supë me karota, portokall dhe xhinxher

1 qepë e vogël

1 lugë gjelle xhinxher i grirë

750 gr karota

½ spec i kuq pikant

2 lugë gjelle vaj ulliri

400 mml lëng portokalli

350 ml ujë

1 dado perimesh

125 gr krem kosi

2 lugë gjelle koriandër e grirë

Kripë dhe piper

Në një tenxhere ngrohim vajin , shtojmë qepën , gjysmën e specit pikant të grirë hollë, xhinxherin e copëtuar në copëza të vogla , karotat e prera në feta të holla dhe i kaurdisim mirë. Shtojmë lëngun e portokallit të shtrydhur , 1 dado perimesh, ujë dhe e lëmë të ziejë për 15 minuta. Kalojmë supën në blender dhe e kthejmë atë në krem. E servirim duke i shtuar në fund 1 lugë krem kosi, koriandër të grirë, ¼ e specit pikant të prerë në kubikë të vegjël.

Supë me karota, portokall dhe xhinxher

Receta e tretë supë krem me mollë

1 kokërr qepë

1 lugë gjelle gjalp

2 patate ose 3 lugë gjelle pure patatesh

1-2 lç pluhur kerri

800 ml lëng perimesh

1 lugë gjelle salcë soje

200 ml pana

500 gr mollë mix

Kripë

Bishta qepe të njoma

Përgatitja:

Në një tenxhere shkrijmë gjalpin, kaurdisim qepën të grirë hollë, patatet e prera në kubikë të vegjël ose purenë e patateve. I kaurdisim së bashku, shtojmë ½ lugë kafe kerri dhe e lëmë të ziejë për 12 minuta. Shtojmë mollët e prera në feta ose kubikëdhe i lëmë të ziejnë për 2-3 minuta.

Kalojmë supën në blender dhe e kthejmë në krem. Shtojmë bishtat e qepëve të prera në rruaza, 1 lugë gjelle salcë oje dhe e lëmë të marrë një valë. E ulim temperaturën dhe më pas shtojmë kremin e panës. E servirim supën duke e dekoruar atë me feta molle të kuqe me lëkurë.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here