Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka vlerësuar rolin e ish-ministrit të Jashtëm Ditmir Bushati për çështjen shqiptare. I ftuar në një intervistë në News 24 përballë gazetarit Adi Krasta, Kurti u shpreh se ka njohje të hershme me ish-kryediplomatin shqiptar, ndërsa e vlerësoi për punën. “Njihemi kahershëm, kemi shumë ide të përbashkëta dhe në aspektin kombëtar edhe ideologjik. Dhe kam shumë respekt për punën me zemër dhe një lloj cilësie që nuk e has”, tha ai.

I pyetur nëse ishte kjo edhe një arsye pse ai nuk është më ministër, Kurti tha: “Ka mundësi edhe për shkak se është një punëtor i zellshëm, por i heshtur. Nuk është preokupuar me protagonizmin, por me efektin e tyre praktik”, theksoi Albin Kurti.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here