Një person i zakonshëm me të ardhura mesatare pi rreth 9.5 litra alkool në vit, sipas statistikave.

Dhe ky person nuk është i varur nga alkooli ata thjesht duan të kalojnë kohë me miqtë e tyre dhe të pinë disa pije.

Por çfarë do të ndodhte me trupin e këtij personi nëse do të pushoj së piri për 28 ditë?

Një eksperiment me disa vullnetarë që donin të zbulonin nëse do të kishte ndonjë ndryshim në shëndetin dhe pamjen e tyre në vetëm 4 javë pa alkool.

Java 1!

Duket sikur oreksi rritet por në realitet, njerëzit hanë më shumë kur pinë alkool. Dhe kur ndalojnë së piri ata instinktivisht duan të mbajnë duart e tyre të zënë, zakonisht me ushqim. Pra, është më mirë të zëvendësoni ushqimin me lëng dhe fruta pasi të keni lënë pirjen.Lakmia juaj për ushqime të ëmbla mund të rritet. Alkooli, veçanërisht lloji i ëmbël, mund të rrisë nivelin e sheqerit në gjak. Por njerëzit e ndryshëm kanë reagime të ndryshme dhe disa përjetojnë një rënie të nivelit të sheqerit. Kjo është veçanërisht e rrezikshme për njerëzit që kanë diabet. Është e vështirë të flesh gjumë rehat mbasi ke lënë alkolin. Sidomos për njerëzit që janë mësuar të pinë një gotë përpara se të shtrihen në mënyrë që të bien në gjumë më shpejt.

Në disa raste, njerëzit mund të kenë dhimbje koke, të cilat janë një sinjal i ndryshimeve të mëdha në trup pasi nuk po konsumon alkool. Mund të ndikojë në mëlçi ose madje të shkaktojë presion të lartë të gjakut. Në këtë fazë të heqjes së alkoolit, trupi juaj mund të përjetojë efektin e kundërt dhe të ikin dhimbjet.

Java 2!

Mëlçia fillon të shërohet. Kur njerëzit pinë alkool rregullisht, qelizat e mëlçisë vdesin dhe plagët shfaqen në vendin e tyre. Organi mund të shërohet, por është një proces shumë i ngadaltë. Sa më pak të pijë një person, aq më shpejtë do të jetë rikuperimi i tyre.
Një motivues tjetër i fortë mund të jenë ndryshimet në ngjyrën e lëkurës. Alkooli prish qarkullimin e gjakut që çon në mungesë të oksigjenit në lëkurë. Si rezultat, alkooli e bën lëkurën të thatë e cila çon në shfaqjen e njollave dhe rrudhat e hershme.

Tretja fillon të përmirësohet. Alkooli rrit prodhimin e acidit të stomakut. Me fjalë të tjera, stomaku “ha” ngadalë. Kjo është arsyeja pse njerëzit hanë më shumë kur pinë alkool. Njerëzit që eksperimentuan me ndalimin e pirjes së alkoolit pohuan se deri në javën e 2-të, bëhet shumë më e vështirë të refuzohen ftesat për të takuar miq.

Java 3!

Në javën e 3, shenjat e dukshme të pirjes së alkoolit (si rrathë të errët nën sytë dhe ënjtje të fytyrës) zhduken. Kjo për shkak se sistemi urinar mund të funksionojë siç duhet tani. Gjithashtu është më e lehtë të zgjoheni në mëngjes. Pirja zvogëlon prodhimin e pështymës që ndikon në gjendjen e dhëmbëve. Pra, nëse nuk pini alkool, keni një rrezik më të ulët dhëmbët dhe smalti bëhet më i fortë.

Alkooli jo vetëm që vret dhimbjen, por edhe receptorët e shijes dhe ndjenjën e aromës. Me kalimin e kohës, aftësia për të nuhatur dhe shijuar rimëkëmbet.

Java 4!

Nëse një person ka peshë shtesë, masa e trupit zvogëlohet në mënyrë dramatike. Numrat janë natyrisht individualë, por mesatarisht, janë rreth 6-8 lbs në muaj. Sa më gjatë që një person nuk pi, aq më shumë peshë do të humbasin. Alkooli rrit presionin e gjakut dhe nëse kjo ndodh shumë shpesh, ekziston rreziku i zhvillimit të hipertensionit. Njerëzit që nuk pinë alkool nuk e kanë këtë gjendje aq shpesh. Dhe përveç kësaj, rreziku i zhvillimit të sëmundjeve kardiovaskulare bie ndjeshëm. Lëkura bëhet shumë më e qartë e aknet dhe acarimi zhduken. Kryesisht kjo ndodh sepse ekuilibri i ujit në trup normalizohet dhe po kështu qarkullimi i gjakut. Ngjyra e fytyrës bëhet më e barabartë, dhe pikat e pigmentit zhduken.

Njerëzit kanë një mendje më të qartë dhe ata punojnë më me efikasitet. Ky është ndoshta ndryshimi më pak i dukshëm. Sidoqoftë, rezultatet e hulumtimit tregojnë se kur pini alkool rregullisht, truri i një personi fryhet vetëm pak, dhe miliona qeliza të trurit vdesin për shkak të mungesës së oksigjenit. Këto ndryshime janë shumë të ngadalta, por të pakthyeshme.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here