KreuLajmet e FunditHakerët vodhën 150 milionë dollarë nga shkëmbimi i kriptove

Hakerët vodhën 150 milionë dollarë nga shkëmbimi i kriptove

Hakerët vodhën të paktën 150 milionë dollarë nga shkëmbimi i kriptove Bitmart, tha platforma të hënën.

Sipas CNN, përcjell Telegrafi, në një deklaratë drejtuar përdoruesve, Bitmart tha se një kontroll fillestar i sigurisë është përfunduar dhe asetet e ndikuara janë identifikuar.

Asetet u vodhën nga dy “portfolë të nxehtë të kriptovalutave”, njëra e vendosur në blockchain-in Ethereum dhe tjetra në Zinxhirin Smart Binance.

Një “portofol i nxehtë” i referohet aseteve kripto që janë të lidhura me internetin dhe më lehtë të qasshme për pronarët sesa “portofotat e ftohta” ‘offline’. Ndërsa mbajtja e kriptomonedhës në një portofol të nxehtë është më e përshtatshme, ekziston një rrezik i shtuar i hakimeve siç është shkelja e Bitmart.

Hakimi u raportua fillimisht nga firma e sigurisë së blockchain dhe analizës së të dhënave Peckshield dhe më vonë u konfirmua nga shefi ekzekutiv i Bitmart, Sheldon Xia.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

spot_img