Modelja britanike, Nyome Nicholas-Williams nisi 3 muaj më parë një fushatë në Instagram me hashtagun #iwanttoseenyome, sepse rrjeti social fshiu disa foto të saj me pretekstin se zbulonin më shumë seç duhej. Nyome publikoi në gusht një fotografi ‘topless’ dhe gjoksin e mbulonte me duar, por Instagrami e fshiu direkt foton.

Modelja reagoi menjëherë ashpër pas kësaj, duke u shprehur se nuk arrin të kuptojë pse fotografitë nudo të Kim Kardashian dhe Emily Ratjakowski lejohen, ndërsa të modeleve të kolme hiqen. Gjatë fushatës Nyome mblodhi 20 mijë firma përmes një peticioni dhe pas disa muajsh Instagrami rregulloi politikat në lidhje me fotot nudo.

“Me përditësimin e ri, ne do të lejojmë përmbajtjet ku dikush thjesht përqafon ose mbulon gjoksin e tij me duar. Dhe, nëse ka ndonjë dyshim, do të kërkojmë që vlerësuesit të lejojnë që përmbajtja të qëndrojë apo jo”, ka njoftuar Instagrami pas ndryshimeve.

Megjithatë Instagram dhe Facebook nuk do të lejojnë fotot provokuese ose nëse ka ndryshim të dukshëm në formën e gjinjve.

View this post on Instagram

Them:”Why do you always have to post pictures nude? Me: “slim white bodies are praised for being nude and appreciating they’re form on this platform all the time and never have images taken down or asked as to why they are posting them” Them: “why does anyone have to be naked”!? Firstly that response is from someone who doesn’t want to address their inner internalised biases and dislike of bigger bodies. We all have bodies, and we can choose to celebrate them in anyway we wish. Renaissance paintings were mostly based around the nude body, I love art so I know!! How have we become so scared to share our art and celebrate our bodies without us being sexualised or being judged by others.🤷🏾‍♀️ This is art, I am art! Thank you for always getting it @alex_cameron your work is unmatched 💥

A post shared by Nyome Nicholas – Williams (@curvynyome) on

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here