KreuLajmet e FunditTre mënyra për të mbajtur të lumtur bakteret e zorrës tuaj

Tre mënyra për të mbajtur të lumtur bakteret e zorrës tuaj

*PhD.MD.Albana Daka, mjeke laboratori-nutricioniste 

Siç mund të jeni në dijeni , zorra juaj mbart një popullatë prej disa trilionë bakteresh të dobishme.

Qellimi i tyre është të ushqehen me ushqimin tonë të tretur pjesërisht.

Si një efekt anësor, ato e ndihmojnë trupin e njeriut duke nxjerrë ushqyesit për të cilët ka nevojë.

Bakteret e zorrës duhet të ushqehen. Fatkeqësisht industria moderne ushqimore nuk është e dizenjuar për shëndetin e zorrës tuaj.

Embëlsuesit artificialë ,psh., ngaterrohen me bakteret dhe mund të shkaktojnë intolerancë ndaj glukozës si rezultat.

Të mbajturit e një zorre të shendetshme do të thotë të ushqehen popullatat ekzistuese bakteriale me prebiotike dhe të shtohen baktere të reja duke konsumuar ushqime të pasura me probiotike.

Më poshtë një liste gjërash që mund të bëni për të mbajtur të shendetshme dhe “të lumtura” bakteret e zorrës tuaj:

Hani një shumëllojshmëri frutash dhe perimesh nga të gjitha ngjyrat.

Secila përmban një përzierje të ndryshme ushqyesish për trupin tuaj dhe për popullatat e ndryshme të baktereve në zorrën tuaj.

Hani një shumëllojshmeri ushqimesh të fermentuara. Ato janë të pasura me probiotikë.

Shembuj: kosi, kefiri, lakra turshi etj…

Hani një shumëllojshmëri ushqimesh të pasura me fibra. Fibrat shërbejnë si prebiotike-ushqim për bakteret e zorrës.

Ështe e rendësishme të konsumohen një varietet ushqimesh në mënyre që të lejohen tipe të shumefishta bakteresh të lulëzojnë. Ushqimet e pasura me fibra përfshijnë: drithërat e plota, thjerrëzat dhe fasulet.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

spot_img